Aktualności

Marcin Spryszyński podczas e-lekcji matematyki, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Marcin Spryszyński podczas e-lekcji matematyki, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Nasza e-Szkoła. Prezentujemy sylwetki nauczycieli

Marszałkowska Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa okazała się trafieniem w dziesiątkę. 326 przeprowadzonych już lekcji miało łącznie milion trzysta (1 292 tys.) wyświetleń i wejścia praktycznie z całego świata – od Wielkiej Brytanii poprzez USA i Kanadę po Australię. Przedstawiamy pierwszą grupę pedagogów, którzy stoją za tym sukcesem. Plan zajęć na bieżący tydzień: szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe

– Postawiliśmy na najlepszych, ludzi z poczuciem misji i pasją do nauczania, którzy kochają swoją pracę i kontakty z młodzieżą. To dzięki nim w świecie braku autorytetów odradza się na naszych oczach jeden z najważniejszych – autorytet nauczyciela jako mentora i mistrza.   Prezentując ich sylwetki promujemy postawy godne naśladowania. Jest to też forma podziękowania za trud, poświęcony czas i odwagę, bo te lekcje w internecie wymagały na początku naprawdę dużej odwagi. Byliśmy bowiem pierwszymi, którzy się na nie zdecydowali – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Oni stoją za sukcesem Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej (część I)

 • Anna Berent – nauczycielka matematyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Brodnicy

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Uwielbia pracę z młodzieżą. W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej przygotowuje ósmoklasistów do egzaminu z matematyki. Ta ścisła dziedzina wiedzy od zawsze była jej wielką pasją, choć przyznaje, że zamiłowaniu do królowej nauk dorównuje miłość do muzyki. Wraz z siostrą Justyną Prajs prowadzi musicalową grupę Pod Niebem, w ramach której wspólnie z młodzieżą tworzą autorskie musicale. Anna Berent czuwa nad opracowaniem muzycznym i wspomaga proces reżyserski. Choć nie narzeka na brak zajęć, udaje jej się znaleźć czas na relaks przy muzyce i lekturę.

 • Lidia Bębenpolonistka w Szkole Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Miłość do języka ojczystego towarzyszy jej od zawsze. Lidia Bęben jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako nauczyciel pracuje od dwudziestu lat. W ramach e-Szkoły prowadzi lekcje języka polskiego dla klas VI i VII, podczas których tłumaczy, czym są m.in. środki stylistyczne, części zdania i interpunkcja. Uwielbia pracę z dziećmi i młodzieżą. Jej pasją są teatr i sztuka secesyjna, szczególnie malarstwo Gustawa Klimta. Lubi też górskie wędrówki, podróże i szybką jazdę samochodem. W wolnym czasie czyta książki, słucha muzyki. Jest fanką siatkówki, kibicuje polskiej reprezentacji w tej dyscyplinie.

 • Anna Borkowska – nauczycielka biologii i języka angielskiego w Zespole Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Jej pasją są nauki biologiczne, szczególnie interesuje ją pochodzenie i ewolucja życia na Ziemi. Jest nauczycielem z trzynastoletnim stażem. W ramach e-Szkoły prowadzi lekcje biologii dla klas pierwszych szkoły średniej. Uwielbia pracę z młodzieżą, a swój zawód traktuje jak powołanie. Stawia na samorozwój. Chętnie bierze udział w projektach i programach międzynarodowych, dzięki którym zdobywa nowe doświadczenia. W wolnym czasie czyta książki, podróżuje, uprawia sport.

 • Magdalena Budzyńska – nauczycielka matematyki i języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. F. Chopina w Turznie (powiat toruński) i nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 w Toruniu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Jest magistrem filologii germańskiej, jednak język niemiecki to tylko jedno z jej zamiłowań. Drugą jej pasją jest matematyka. Magdalena Budzyńska jest także terapeutą pedagogicznym. Interesują ją neurodydaktyka i aktywne metody nauczania. Działa również na rzecz upowszechniania języka niemieckiego w toruńskim oddziale Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego. Uwielbia wyzwania. Za jedno z nich uważa swój udział w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. Jest amatorką podróży, kina i alternatywnej muzyki.

 • Hanna Bukowska – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 18 w Toruniu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ukończyła filologię angielską na UMK w Toruniu. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepsze prace dyplomowe. Zawód nauczyciela wykonuje z prawdziwą przyjemnością, w pracy łączy innowacyjne metody nauczania z klasycznymi. Języka angielskiego uczy od dziesięciu lat. Interesuje się historią i turystyką, jest czynnym przewodnikiem turystycznym. Chętnie opowiada o Toruniu i jego historii. Za autorski projekt przewodnicki Wartimeguides została wyróżniona nagrodą marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Maciej Doksa – nauczyciel języka angielskiego w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Jako nauczyciel pracuje od dwudziestu pięciu lat. Swój zawód traktuje jako powołanie, a praca z młodzieżą przynosi mu wiele satysfakcji. W ramach e-Szkoły prowadzi lekcje języka angielskiego dla uczniów szkoły średniej. Zajęcia te są doskonałą okazją, by nauczyć się gramatyki i powtórzyć materiał do matury. Pasją Macieja Doksy są literatura i kultura krajów anglojęzycznych. W wolnym czasie uprawia sport, chętnie wyrusza na wycieczki krajoznawcze.

 • Marcin Empel – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W pracy nauczyciela najbardziej ceni kontakt z młodymi ludźmi. Możliwość obserwacji rozwoju intelektualnego i emocjonalnego uczniów jest tym, co motywuje go do działania. Nie boi się  nowych wyzwań, z chęcią podjął się udziału w projekcje Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły. Jest absolwentem Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu. Od dwunastu lat uczy historii i wiedzy o społeczeństwie. Jest także egzaminatorem maturalnym. Wolny czas spędza aktywnie. Największą przyjemność sprawia mu podróżowanie motocyklem. Jego drugą wielką miłością jest muzyka. Pasję tę realizuje śpiewając w Chórze Akademickim UMK.

 • Julia Idziak – nauczycielka biologii i chemii w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim (powiat golubsko-dobrzyński)

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ukończyła studia na UMK w Toruniu. Jako nauczyciel pracuje od 2011 roku. Najpierw uczyła w gimnazjum w Kowalewie Pomorskim, po reformie oświaty rozpoczęła pracę w tamtejszej szkole podstawowej. W ramach e-Szkoły prowadzi lekcje biologii dla klas szkół podstawowych, które cieszą się dużą popularnością. Jej wielką pasją są książki. Lubi też podróże, chętnie odkrywa dla siebie znane i mniej znane polskie zamki, pałace i dwory.

 • Aleksandra Kowalska – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 8 w Toruniu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Jej pasją jest historia i kultura Wielkiej Brytanii. Uwielbia angielski humor i opowieści o dziejach brytyjskiej monarchii. Języka angielskiego uczy od szesnastu lat. Prowadząc  lekcje w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej udowadnia, że nauka języka obcego wcale nie musi być trudna. Uwielbia gotować, nie boi się eksperymentalnego łączenia smaków. W wolnym czasie czyta powieści obyczajowe, książki popularnonaukowe i podręczniki. Nie wyobraża sobie życia bez ruchu i wysiłku fizycznego. Jej wielką miłością jest przygarnięty psiak – bulterier Bejkon.

 • Mariusz Krzemiński – nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Grzybnie (gmina Unisław) oraz rytmiki i języka angielskiego w Przedszkolu Zielony Zakątek w Unisławiu (powiat chełmiński)

fot. Andrzej Goiński i Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

O pracy nauczyciela marzył od dziecka, pasję odziedziczył po mamie i dziadku. Jest absolwentem Instytutu Kultury Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Był zawodnikiem WKS Zawisza – rzucał młotem. Uwielbia pracę z dziećmi. Ceni osobisty kontakt z uczniem, którego w czasie pandemii brakuje mu najbardziej. Maksyma „W zdrowym ciele zdrowy duch” przyświeca mu  zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Prowadząc zajęcia w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej udowodnił, że efektywne ćwiczenia można wykonywać również w domu, na niewielkim fragmencie podłogi. Jest organizatorem wielu imprez rekreacyjnych i sportowych dla dzieci i rodzin. W wolnym czasie ogląda programy historyczne dotyczące II wojny światowej. Zgłębianie wiedzy o tym okresie historii jest jego drugą pasją.

 • Małgorzata Piątek – nauczycielka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 10 w Toruniu, doradca metodyczny w Toruńskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Swój zawód traktuje jak powołanie. Miłość do literatury i kultury krajów niemieckojęzycznych pozwala jej uczyć języka Goethe’go i Tomasza Manna z prawdziwą pasją. Nauczycielem jest od dwudziestu lat. W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej prowadzi lekcje dla ósmoklasistów, podczas których uczniowie powtarzają gramatykę i otrzymują cenne wskazówki przygotowujące ich do egzaminu. W wolnym czasie oddaje się lekturze książek i  uprawia rekreacyjnie sport.

 • Marzena Pucek – nauczycielka geografii i przyrody w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Brodnicy.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Jej e-lekcje o krajobrazie Polski przyciągnęły wielu młodych słuchaczy. Ponaddwudziestojednoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą sprawia, że zarówno młodszych, jak i starszych uczniów potrafi zaciekawić i zainteresować odkrywaniem świata. Jej maksymą są słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest wieki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Kieruje się nim w życiu i w pracy zawodowej. Wolny czas poświęca rodzinie. Lubi film, relaks na łonie natury, pływanie, jazdę na rowerze, a gdy pogoda nie sprzyja najchętniej czas spędza na lekturze.

 • Jolanta Serockapolonistka w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu i doradca metodyczny w Toruńskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W życiu stawia na odwagę i autentyczność. Uwielbia wyzwania, co udowodniła prowadząc pierwszą lekcję online w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej. Jest absolwentką filologii polskiej na UMK w Toruniu i nauczycielem z dwudziestoletnim stażem, a także akredytowanym coachem International Coach Federation (ICF) i dyplomowanym trenerem biznesu. Powodem do dumy są autorskie projekty – cykl warsztatów rozwoju osobistego dla młodzieży „Meta: matura” i zajęcia, które prowadzi w toruńskiej Wyższej Szkole Bankowej w ramach Akademii innowatora edukacji. W wolnym czasie pisze opowiadania.  Jest fanką crossfitu.

Czytaj także: Żnin dziękuje za cenne wskazówki i pozdrawia!

 • Bogdan Sobczuk – nauczyciel fizyki i informatyki w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu i Technikum Towarzystwa Edukacji Bankowej w Toruniu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Doświadczenie w zawodzie zdobył pracując z dziećmi i młodzieżą na wszystkich szczeblach edukacyjnych, uczy od 1994 roku. Jego pasją są fizyka i astronomia. Ze swoimi uczniami uczestniczył w koordynowanym przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, Międzynarodową Unię Astronomiczną i Centrum Astronomiczne Polskiej Akademii projekcie poszukiwania asteroid. Jego uczniowie nadali nazwy dwóm odkrytym przez siebie planetoidom. Dzięki uczestnictwu w programie Erasmus miał okazję dowiedzieć się, jak funkcjonuje system edukacji w Niemczech, Francji, Anglii, Danii i Finlandii. W wolnych chwilach czyta skandynawskie kryminały, ogląda filmy i spektakle teatralne. Kocha Bieszczady. W góry wyjeżdża przynajmniej raz w roku, zabierając ze sobą członków szkolnego  koła turystycznego.

 • Marcin Spryszyński – nauczyciel matematyki w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Matematykę nazywa analitycznym i logicznym podejściem do życia. Miłość do wiedzy  zawdzięcza swoim własnym nauczycielom, których traktował jak życiowych mentorów. Teraz sam dzieli się tą pasją dzieli. W ramach e-Szkoły prowadzi zajęcia dla szkół średnich. Lekcje odbywają się zawsze w przyjaznej, luźnej i pełnej humoru atmosferze. Drugą wielką pasją  pana od matematyki jest muzyka. Uczniowie wiedzą, że jest też wielkim fanem gier komputerowych.

 • Szymon Wiśniewski – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej prowadzi lekcje historii dla szkół podstawowych. Jego pasje to historia i harcerstwo. Miłość do historii zaszczepili w nim dziadkowie – jeden był żołnierzem II Korpusu Polskiego we Włoszech, drugi nauczycielem historii i harcerzem. Szczególnie interesują go historia wojskowości i dzieje naszego regionu, zwłaszcza Golubia-Dobrzynia. Jest instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego, był komendantem Hufca ZHP Golub-Dobrzyń, obecnie sprawuje funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej hufca. Działa również w stowarzyszeniu historyczno-eksploracyjnym Przedmoście. Lubi spacery po lasach nad Drwęcą i odkrywanie historycznych artefaktów.

Następną grupę wykładowców Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej zaprezentujemy w kolejny piątek.

Środki na realizację wartego 740 milionów złotych, samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, pochodzą z budżetu Unii Europejskiej. Wykorzystano dostępne jeszcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego 2014 – 2020  wolne środki, na co zgodziła się  Komisja Europejska.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

24 kwietnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2020 r.