Aktualności

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P

Ośrodek ekoedukacji w Więcborku prawie gotowy

Dobiegają końca prace w dawnej remizie w Więcborku, adaptowanej na siedzibę ośrodka edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Realizację inwestycji umożliwiły środki z  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Każdy z dziesięciu naszych parków krajobrazowych Kujaw i Pomorza jest niezwykłą atrakcją przyrodniczą i turystyczną, z wieloma cennymi pamiątkami historii. Instytucje te dobrze wykorzystują środki samorządu województwa i  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. To znaczący zastrzyk finansowy, który umożliwia parkom aktywną ochronę przyrody, zachowanie jej unikatowych walorów  i rozbudowę bazy dydaktycznej – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.

 

Inwestycja realizowana przez Krajeński Park Krajobrazowy w budynku dawnej remizy przy ulicy Strzeleckiej 5 w Więcborku rozpoczęła się w ubiegłym roku. Polega na przebudowie i rozbudowie istniejącego budynku na potrzeby mającego w nim powstać ośrodka edukacji przyrodniczej, wraz z niezbędnym zapleczem. Znajdą się tam:

– sala edukacyjna dla 50 osób,

– pomieszczenia biurowe,

– archiwum,

– pomieszczenia socjalne wraz z zapleczem.

 

Odnowiono elewację i pokrycie dachowe oraz dostosowano obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych.  Obecnie ekipa budowlana wykonuje prace wykończeniowe w budynku oraz w jego otoczeniu, gdzie kończy się układanie kostki brukowej,  montaż ogrodzenia oraz bramy wjazdowej. Łączna powierzchnia przebudowanego obiektu wynosi blisko 250 metrów kwadratowych a wraz z przyległym terenem to łącznie 1.330 metrów kwadratowych. Prace powinny zakończyć się latem tego roku. Wkrótce do ośrodka dotrze nowoczesny sprzęt multimedialny i meble.

 

Inwestycja znacznie wzbogaci zaplecze edukacyjne Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Zostaną stworzone komfortowe warunki pracy z dziećmi i młodzieżą,  z pełnym wykorzystaniem walorów otaczającej przyrody – m.in. sąsiedztwa Jeziora Więcborskiego. Zajęcia będą prowadzone z wykorzystaniem tablic multimedialnych, interaktywnych, komputerów, ekranu projekcyjnego, mikroskopu, sprzętu audio itp.     W ośrodku będą również organizowane wystawy, ekspozycje lub rozstrzygnięcia konkursów ekologicznych, połączone z wręczeniem nagród laureatom. Całkowita wartość projektu to ponad 1 milion 246 tysięcy złotych, z czego ponad 85% stanowią środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. 

 

Krajeński Park Krajobrazowy-kraina stu jezior

 

Krajeński Park Krajobrazowy jest jednym z 10 parków krajobrazowych w regionie i największym parkiem krajobrazowym w Kujawsko-Pomorskiem. Jest nazywany krainą stu jezior, a jego największe bogactwo stanowią zbiorniki wodne zamieszkane przez wiele gatunków ryb, plaże i kąpieliska, liczne szlaki turystyki pieszej i rowerowej oraz warte poznania zabytki. Położony w centrum Pojezierza Krajeńskiego park zajmuje powierzchnię ponad 74 tysięcy hektarów i leży na terenie powiatów: sępoleńskiego, tucholskiego i nakielskiego. Dla zainteresowanych aktywną turystyką w Krajeńskim Parku Krajobrazowym utworzono szlaki turystyczne prowadzące do najciekawszych miejsc przyrodniczych i historycznych (lista tras tutaj). Park oferuje swoim gościom interesujące zajęcia edukacyjne, rajdy rowerowe, zajęcia terenowe i stacjonarne przygotowywane zgodnie z oczekiwaniami uczestników. Więcej informacji o Krajeńskim Parku Krajobrazowym tutaj.

 

W Kujawsko-Pomorskiem działa obecnie 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym:

 

Zobacz także: Parki krajobrazowe pięknieją dzięki RPO.

 

Urząd Marszałkowski w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!” zorganizował w latach 2018 i 2019 cykl bezpłatnych wycieczek do parków krajobrazowych dla uczniów kujawsko-pomorskich szkół. Były to ,,zielone szkoły” – pięciodniowe pobyty dzieci  i młodzieży szkolnej (wraz z opiekunami), połączone z intensywną edukacją przyrodniczą i jednodniowe wycieczki edukacyjne (więcej tutaj). 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

23 kwietnia 2020 r.

 

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-PFot. Filip Kowalkowski dla UMWK-PFot. Filip Kowalkowski dla UMWK-PFot. Filip Kowalkowski dla UMWK-PFot. Filip Kowalkowski dla UMWK-PFot. Filip Kowalkowski dla UMWK-PFot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P