Aktualności

Warsztaty plastyczne w toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, fot. Mikołaj Kuras
Warsztaty plastyczne w toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, fot. Mikołaj Kuras

Atrakcje na Dzień Dziecka

Spektakle, koncerty, warsztaty, gry, zabawy, a także dziecięca sesja sejmiku – na dzieci w regionie czekało wiele atrakcji związanych z Dniem Dziecka. Wydarzenia przygotowane z myślą o najmłodszych będą się odbywać jeszcze do końca tygodnia.

 

Wczoraj (1 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się sesja sejmiku dziecięcego. W tym roku do udziału zaproszono młodzież szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa. Łącznie w spotkaniu wzięły udział kilkuosobowe grupy z 19 szkół reprezentujących każdy powiat województwa kujawsko-pomorskiego. Lista szkół tutaj. Młodzież dyskutowała na temat dziedzictwa chrztu polski, a także zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Debatę prowadził prof. Waldemar Rozynkowski, wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Po części oficjalnej dla uczestników przygotowano występy artystyczne, a także pokaz filmowy „Była sobie dziewczynka” w Kinie Centrum.

 

W Dzień Dziecka Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu zaprosił na pierwszą premierę na scenie CKK Jordanki – musical „Tajemnica Tomka Sawyera”. Muzykę do spektaklu, zrealizowanego na podstawie powieści Marka Twaina, napisał Sławomir Wierzcholski. Musical to między innymi jedenaście piosenek  nawiązujących do XIX-wiecznej, amerykańskiej muzyki folk, w stylu hillbilly. Spektakl reżyseruje  Giovanny Castellanos – Kolumbijczyk, od ponad 20 lat mieszkający w Polsce. Więcej na stronie teatru.

 

W toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka wczoraj (1 czerwca) odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy obejrzeli filmy animowane pochodzące z Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów „Oko kalejdoskopu” i na ich podstawie stworzyli plastelinowe postaci, kukiełki do animacji, a także komiksy w rozmiarach S i XXL. Więcej na stronie galerii.

Na początku czerwca ostatnie na deskach Teatru im. Wilama Horzycy inscenizacje znakomicie przyjętego nie tylko przez najmłodszych widzów spektaklu „Pippi Pończoszanka”. Historia niesfornej, radosnej, pełnej energii i bezpretensjonalnej Pippi i jej przygód z przyjaciółmi Tommym i Aniką widzowie zobaczą od środy do piątku (1-3 czerwca). Więcej na stronie teatru.

 

W Operze Nova widzowie w ciągu dwóch dni (30 i 31 maja) obejrzeli balet „Kopciuszek” Prokofiewa w choreografii Iwony Runowskiej. Spektakl dla dzieci i widzów dorosłych został zrealizowany z młodzieńczą energią, łączy różne techniki tańca (od klasycznego, nowoczesnego po break dance), przez co stanowi znakomite pole pokazania umiejętności tancerzy Opery Nova. Więcej na stronie opery.

 

Atrakcje na Dnia Dziecka dla swoich pacjentów przygotował Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy. W programie „Muffinkowego Dnia Dziecka” znalazły się warsztaty z „Panią gliną”, występy artystyczne (muzyczne, cyrkowe, teatralne), warsztaty naukowe i dogoterapia.

 

Festyn integracyjny Michayland to kolejna propozycja dla dzieci. W sobotę (4 czerwca) w parku na toruńskim Bydgoskim Przedmieściu dla najmłodszych przygotowano między innymi zajęcia i konkursy plastyczne, zajęcia sportowe, prezentacje artystyczne. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Oratorium im. Bł. Ks. Bronisława Markiewicza. Więcej tutaj.

 

Kilka dni po Dniu Dziecka; w niedzielę (5 czerwca) Pałac Lubostroń zaprosi na koncert „Pałac dzieciom – gitara i duduk”. Tajemnice instrumentów muzycznych przed najmłodszymi odkryją absolwenci bydgoskiej Akademii Muzycznej Paweł Tomaszewski i Mateusz Szwankowski. Więcej na stronie Filharmonii Pomorskiej, współorganizatora koncertu.

 

Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjny Teatr Muzyczny, Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, Teatr im. Wilama Horzycy, Opera Nova, Pałac Lubostroń są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W Kujawsko-Pomorskiem 31 grudnia 2015 r. było 402 tys. dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat, wśród nich najwięcej bo 127 tys. uczęszczało do szkół podstawowych. W porównaniu z rokiem 2014 w 2015 urodziło się o 19,2 tys. mniej dzieci. Inne dane na temat dzieci i młodzieży w regionie tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 maja 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 2 czerwca 2016 r.

 

„Muffinkowy Dzień Dziecka” w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski„Muffinkowy Dzień Dziecka” w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski„Muffinkowy Dzień Dziecka” w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski„Muffinkowy Dzień Dziecka” w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski„Muffinkowy Dzień Dziecka” w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski„Muffinkowy Dzień Dziecka” w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski„Muffinkowy Dzień Dziecka” w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski„Muffinkowy Dzień Dziecka” w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski„Muffinkowy Dzień Dziecka” w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski„Muffinkowy Dzień Dziecka” w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

 

 

 

Sesja sejmiku dziecięcego w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasSesja sejmiku dziecięcego w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasSesja sejmiku dziecięcego w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasSesja sejmiku dziecięcego w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasSesja sejmiku dziecięcego w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasSesja sejmiku dziecięcego w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasSesja sejmiku dziecięcego w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasSesja sejmiku dziecięcego w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras

 

 

 

Warsztaty plastyczne w toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, fot. Mikołaj KurasWarsztaty plastyczne w toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, fot. Mikołaj KurasWarsztaty plastyczne w toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, fot. Mikołaj KurasWarsztaty plastyczne w toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, fot. Mikołaj KurasWarsztaty plastyczne w toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, fot. Mikołaj KurasWarsztaty plastyczne w toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, fot. Mikołaj KurasWarsztaty plastyczne w toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, fot. Mikołaj Kuras