Aktualności

Wizyta gości z Chile w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Jacek Piotrowski
Wizyta gości z Chile w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Jacek Piotrowski

Wizyta gości z Chile

W Kujawsko-Pomorskiem gościł Pablo Domeyko z małżonką Carmen Letelier oraz ekipą chilijskiej telewizji, która przygotowywała reportaż o współpracy polsko-chilisjkiej. Pablo Domeyko to prawnuk Ignacego Domeyko – bohatera narodowego Chile, reformatora górnictwa i systemu edukacji w tym kraju, przyjaciela Adama Mickiewicza oraz absolwenta Uniwersytetu Wileńskiego, który wyemigrował do Chile po upadku powstania listopadowego. W poniedziałek (30 maja) w Urzędzie Marszałkowskim gości podjął marszałek Piotr Całbecki.

 

 

Inicjatorem wizyty był misjonarz w Chile ks. Marcin Schmidt – związany z naszym regionem promotor pontyfikatu Jana Pawła II i inicjator wielu projektów z tym związanych. Wcześniej Chilijczycy odwiedzili Warszawę, gdzie spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premier Beatą Szydło; Kraków, gdzie wystąpili z wykładami na uniwersytecie; a także Wrocław i Lubin.

 

Podczas wizyty w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele samorządu województwa rozmawiali z gośćmi z Chile o możliwościach współpracy między innymi w dziedzinie gospodarki oraz kształcenia i wymiany młodzieży. Jednym z tematów była także wymiana doświadczeń w dziedzinie edukacji astronomicznej. Chile to państwo, które ze względu na doskonałe warunki do obserwacji nieba dysponuje największą na świecie liczbą obserwatoriów astronomicznych, brak mu natomiast rozwiniętej bazy edukacyjnej w tej dziedzinie. Podczas wizyty w naszym regionie nasi goście odwiedzili między innymi Astrobazę Kopernik w Unisławiu oraz obserwatorium astronomiczne w podtoruńskich Piwnicach.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 maja 2016 r.

Wizyta gości z Chile w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Jacek PiotrowskiWizyta gości z Chile w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Jacek PiotrowskiWizyta gości z Chile w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Jacek PiotrowskiWizyta gości z Chile w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Jacek PiotrowskiWizyta gości z Chile w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Jacek PiotrowskiWizyta gości z Chile w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Jacek Piotrowski