Aktualności

Ośrodek Diagnostyki Narządowej WSD, fot. Tomasz Czachorowski, eventphoto.com.pl dla UMWKP
Ośrodek Diagnostyki Narządowej WSD, fot. Tomasz Czachorowski, eventphoto.com.pl dla UMWKP

Diagnostyka w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym na jeszcze wyższym poziomie

Segment diagnostyczny bydgoskiego Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego wzbogaci się o supernowoczesny Ośrodek Diagnostyki Narządowej z dwiema pracowniami rezonansowymi i pracownią cytometrii oraz gabinetami endoskopii i USG. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek (2 kwietnia) w obecności marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego.

 

– Ta inwestycja to kolejny krok w rozwoju placówki, która od lat jest jedną z najlepszych tego typu lecznic w kraju. Nie spoczywamy na laurach, inwestujemy, by utrzymać obecny wysoki poziom diagnostyki i leczenia. W medycynie nie ma zakończonych projektów. Szpitale, zwłaszcza te najważniejsze w regionie, muszą być stale modernizowane, co oznacza zakupy sprzętu i aparatury medycznej najnowszej generacji, a także rozbudowę szpitalnych kompleksów  – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Inwestycja obejmuje budowę trzykondygnacyjnego nowego budynku (3,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej), w którym zostaną ulokowane wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt pracownie diagnostyczne (dwie pracownie rezonansowe, pracownia cytometrii i pracownia endoskopowa oraz przeniesiona z istniejącego budynku pracowania USG), a także dwupoziomowego podziemnego parkingu na 93 miejsca. Koszt całości to 77 mln złotych. Samo wyposażenie, w tym nowoczesna aparatura do wielonarządowej diagnosty obrazowej, będzie kosztowało 41 mln złotych. Finansowanie opiera się o kredyt preferencyjny z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i nasz program regionalny perspektywy 2021-2027.

 

Przygotowania do budowy zostały zapięte na ostatni guzik, całość dokumentacji projektowej jest gotowa. Marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne – dzisiejsza umowa dotyczy właśnie jej udziału w procesie inwestycyjnym –  wkrótce ogłosi przetarg, który wyłoni wykonawcę. Rozpoczęcie robót budowlanych, które potrwają 2 lata, najprawdopodobniej w 3-4 kwartale tego roku.

 

Zobacz Wśród najlepszych szpitali w kraju

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 kwietnia 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 kwietnia 2024 r.