Nocny rajd z okazji 97 rocznicy Powstania Wielkopolskiego – relacja
XVIII edycja nocnego rajdu szlakiem Powstania Wielkopolskiego przeszła już do historii. 150 uczestników poznało ważną część lokalnej historii, przy okazji zdobywając punkty do odznaki turystycznej, uczestnicząc w konkursach i zabawach.
Rajd rozpoczął się tradycyjnie pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ul. Orłowskiej w Inowrocławiu, gdzie oddano cześć powstańcom – wyzwolicielom miasta Inowrocławia, poprzez zapalenie zniczy.
Następnie grupa dzieci i młodzieży udała się do Kościelca. Tutaj, w Zespole Szkół Podstawowych im. Jana Pawła II, rozstrzygnięto konkursy: wiedzy o zwycięskim powstaniu oraz strzelecki. Uczniowie zwiedzili teren szkoły, w tym Izbę Pamięci patrona szkoły oraz internatu.
W konkursie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim wyróżniono Kingę Dudek z Gimnazjum im. Karola Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich, która zdobyła maksymalną liczbę punktów, a także Małgorzatę Murawską i Wiktorię Wolską z Zespołu Szkół Integracyjnych, Dominika Pietrzykowskiego z Gimnazjum nr 1, Macieja Szymaniaka ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Mateusza Woźniaka z Gimnazjum nr 1.
W konkursie strzeleckim nagrody przypadły Mateuszowi Woźniakowi i Kamilowi Iwanickiemu (Szkoła Podstawowa nr 11), Bartkowi Wierychlewskiemu (Zespół Szkół Integracyjnych), Dawidowi Gałęzewskiemu (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4), Dominikowi Karólewskiemu (Gimnazjum nr 2) i Sebastianowi Rafińskiemu (Szkoła Podstawowa nr 11).
Wręczenia nagród dokonali: Robert Gołdecki – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu, Bogdan Budner – dyrektor Zespołu Szkół Podstawowych im. Jana Pawła II w Kościelcu Kujawskim, Lech Murawski i Zbigniew Doros – prezes i przedstawiciel koła nr 7 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przy 56. Bazie lotniczej w Inowrocławiu, Andrzej Dargacz – prezes PTTK i Inowrocławskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Dodatkowo przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wręczyli nagrodę specjalną dla najlepszego strzelca. Otrzymał ją Mateusz Woźniak ze Szkoły Podstawowej nr 11.
Wyróżniono też najmłodszą i najstarszą uczestniczkę rajdu – odpowiednio Karolina Kowal i Krystyna Grobelska.
Po ogłoszeniu wyników konkursu uczestnicy rajdu ruszyli w trasę pieszą o długości 8 km, prowadzącą z Kościelca przez Mimowolę do Inowrocławia. W blasku pochodni, przy mroźnej aurze, uczestnicy mogli poczuć się choć na chwilę jak nasi przodkowie, którzy w 1919 r. maszerowali na Kujawy Zachodnie, by je wyzwolić w wyniku kontynuacji Powstania Wielkopolskiego.
Warto dodać, że rokrocznie rajd organizuje inowrocławski oddział PTTK. W każdej imprezie bierze udział od 150-350 osób. Każdego roku odbywa się około 30 rajdów pieszych, rowerowych i na orientację. Za każdym razem wspierają nas władze lokalne, a często wojewódzkie.
Fundatorem nagród w tegorocznym rajdzie była Inowrocławska Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Drukarnia Pozkal i Druk Intro.
Współorganizatorami rajdu było Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 koło Inowrocław oraz Koło nr 7 ZŻWP przy 56. Bazie Lotniczej w Inowrocławiu.
źródło
Iwona Przybyła
Oddział PTTK w Inowrocławiu
zdjęcia: Jerzy Ekert i Dariusz Bednarek