Zdrowie psychiczne

Grafika - „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje” – kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia

„Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje” – kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia

„Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje” to kampania społeczna realizowana przez Ministerstwo Zdrowia, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, promocja działań profilaktycznych oraz upowszechnianie informacji o formach pomocy psychologicznej oferowanej przez publiczne placówki. 

 

Kampania promuje specjalną infolinię pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży dostępną pod numerem 800 12 12 12. Warto zaznaczyć, iż infolinia działa przez całą dobę, a połączenie z nią jest bezpłatne. Dla młodych osób preferujących kontakt przez komunikator udostępniony został specjalny chat – link, który także umożliwia otrzymanie doraźnego wsparcia.

 

W przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi, dzieci i młodzież mogą skorzystać z pomocy ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, stanowiących I poziom referencyjny systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Ośrodki I poziomu to szczególne placówki zatrudniające specjalistów – psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych. Placówki dedykowane są młodym osobom, a także ich rodzicom i opiekunom. Co istotne przy zgłoszeniu do ośrodka niepotrzebne jest skierowanie czy wcześniejsza wizyta u lekarza psychiatry. W ramach pomocy oferowanej w ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, psychoterapii indywidualnej, rodzinnej oraz grupowej.

 

W naszym województwie także działają ośrodki I poziomu – według stanu na 15.02.2022. r, jest ich już 12. Wykaz działających ośrodków wraz z danymi teleadresowymi dostępny jest tutaj.

 

Więcej informacji o kampanii „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje”− tutaj.

Więcej informacji o działalności ośrodków I stopnia referencyjnego − tutaj.