Zdrowie

Grafika - Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Od 1993 roku, między 26 maja a 1 czerwca obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Karmienie piersią ma ogromne znaczenie dla przyszłości niemowlęcia: zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji, wzmacnia odporność organizmu, nawet w dorosłym życiu. Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha.

 

Eksperci zalecają karmienie dziecka wyłącznie piersią przez pierwsze półrocze życia, a następnie wprowadzanie żywności uzupełniającej wraz z kontynuacją karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia lub dłużej. W zaleceniach nie ustalono górnej granicy trwania karmienia piersią, pozostawiając to decyzjom matki.

 

Karmienie piersią jest uwarunkowane biologicznie i pomaga stworzyć unikatową więź z dzieckiem. Mleko matki dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników i wspomaga niedojrzałe funkcje jego ciała. Wspiera prawidłowy rozwój fizyczny, emocjonalny i poznawczy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób.

 

Jak dotychczas nie udało się stworzyć mleka modyfikowanego, które wraz z wiekiem dziecka zmieniałoby swój skład oraz posiadałoby właściwości immunologiczne, przeciwzapalne, enzymatyczne, hormonalne oraz stymulujące procesy rozwoju komórek i układów organizmu.

 

Karmienie piersią było tematem „Środy z Profilaktyką” – edukacyjnego cyklu NFZ w bieżącym tygodniu. Z tej okazji NFZ zachęca do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi i promocyjnymi dotyczącymi karmienia piersią, jego zalet i korzyści dla dziecka i matki.

 

Zachęcamy do bieżącego śledzenia cyklu „Środa z profilaktyką” oraz Akademii NFZ.