Zdrowie

Światowy Dzień Fizjoterapii - grafika

Dziś Światowy Dzień Fizjoterapii

Światowy Dzień Fizjoterapii przypada każdego roku 8 września i jest okazją do podniesienia świadomości na temat kluczowego wkładu zawodu fizjoterapeuty w utrzymanie ludzi w dobrej kondycji, mobilności i niezależności.

 

Warto w tym dniu zauważyć, że fizjoterapia jest często kluczowym elementem leczenia, a fizjoterapeuci niosą swoim pacjentom realną pomoc. Bez nich nie byłoby możliwe osiąganie „naszych małych sukcesów”, np. w powrocie do sprawności, ale także wielkich sukcesów przez najlepszych sportowców.

 

Fizjoterapeuci są trzecim najliczniejszym zawodem medycznym w Polsce po lekarzach i pielęgniarkach.

 

Fizjoterapia jest nauką o metodach leczenia środkami naturalnymi, opartymi na różnych formach energii fizycznej, występującej w środowisku człowieka, takich jak ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne.

 

Fizjoterapeuta świadczy usługi, które pozwalają nam na utrzymanie oraz powrót do maksymalnej sprawności ruchowej oraz funkcjonowania poprzez cały okres trwania życia. Zajmuje się więc nie tylko terapią, usprawnianiem oraz rehabilitacją, ale także profilaktyką.

 

Fizjoterapeuci leczą dysfunkcje układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, sercowo- naczyniowego i oddechowego. Najczęściej jednak zgłaszamy się do gabinetu ponieważ:

  • przebyliśmy uraz czaszkowo-mózgowy lub wielonarządowy,
  • złamaliśmy kość lub uszkodziliśmy staw,
  • mamy stwierdzoną osteoporozę lub zmiany zwyrodnieniowe stawów,
  • chorujemy na schorzenia przewlekłe typu SM, SLA, Mpd, astma,
  • odczuwamy ból kręgosłupa lub stawów obwodowych,
  • przeszliśmy udar mózgu,
  • doświadczyliśmy urazu rdzenia kręgowego.

 

W centrum uwagi tegorocznego Światowego Dnia Fizjoterapii jest rola fizjoterapeutów w leczeniu osób dotkniętych przewlekłym COVID, tzw. Long COVID.

 

Zapraszamy więc do zapoznania się z broszurami dotyczącymi tzw. Long COVID przygotowanymi przez organizację World Physiotherapy https://world.physio/pl/