Zdrowie

grafika - dzień bez telefonu komórkowego

Czy wytrzymasz dzień bez telefonu komórkowego?

Już niebawem – bo 15 lipca – internauci po raz kolejny będą zachęcać społeczeństwo do zaprzestania na 24 godziny aktywności związanych z nadmiernym eksploatowaniem naszych telefonów komórkowych. Dzień Bez Telefonu Komórkowego jest doskonałą okazją do przypomnienia lub uświadomienia sobie i innym zagrożeń związanych z cyfryzacją. Jednym z coraz częściej obserwowanych niebezpiecznych zjawisk jest FOMO (z angielskiego: Fear of Missing Out) – lęk przed wyłączeniem.

 

Problem ten dotyczy w szczególności dzieci i młodzieży. FOMO charakteryzuje ciągła obawa przed tzw. „wypadnięciem z informacyjnego obiegu”, co przejawia się m.in. bardzo częstym korzystaniem z Internetu przy pomocy telefonu komórkowego. Do niepokojących objawów, mogących zwiastować tę przypadłość, zaliczamy:

– potrzebę posiadania przy sobie cały czas włączonego telefonu z dostępem do Internetu;

– uspokajanie się poprzez zaglądanie do telefonu;

– natychmiastowe reagowanie na dźwięk telefonu;

– bardzo częste korzystanie z mediów społecznościowych;

– „huśtawki nastrojów” związane z odzewem (lub jego brakiem) na aktywność w sieci;

–  trudności z koncentracją i zaburzenia snu.

 

FOMO negatywnie wpływa na kondycję psychiczną, zwłaszcza młodych osób, dla których korzystanie z nowoczesnych form rozrywki i komunikacji może być przejawem przynależności do grupy. Ponadto działa destrukcyjnie na zdolności poznawcze i utrzymywanie uwagi.

 

Jak możemy pomóc osobie z syndromem FOMO?

 

Na to pytanie odpowiada poradnik przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”. Znajdziemy go na stronie: FOMO i nadużywanie nowych technologii – Nie zagub dziecka w sieci – Portal Gov.pl (www.gov.pl).

 

Departament Zdrowia serdecznie zachęca do zapoznania się z tymi materiałami.

 

A może ten problem dotyczy też Ciebie?

Autor: Daria Frisch

Źródła: 

#FOMO – Bądź z innej bajki – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

FOMO – efekt uboczny pandemii? – Cyfryzacja KPRM – Portal Gov.pl (www.gov.pl)