Zdrowie

Grafika wykonana w programie CANVA - czerwone serce na złożonych otwartych dłoniach, napis 14 luty - Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca

14 lutego to nie tylko Święto Zakochanych…

14 lutego to nie tylko Walentynki. Serce, które jest motywem przewodnim tego święta, ma szczególne znaczenie nie tylko dla zakochanych. To ważny dzień dla dzieci z wrodzonymi wadami serca i ich rodzin. Tego dnia obchodzony jest bowiem Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca.

 

Idea święta została zapoczątkowana w 1999 roku, kiedy to Amerykanka Jeanne Imperati, mama dziecka urodzonego ze złożoną wadą serca, wpadła na pomysł obchodzenia Dnia Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca po to, aby informować o problemie wad wrodzonych, możliwości ich leczenia oraz roli wczesnego diagnozowania.

 

W większości przypadków nie znamy przyczyny powstawania wrodzonych wad serca. Wiele mam często zastanawia się, czy coś, co zrobiły w czasie ciąży, spowodowało problem z sercem ich dziecka. W przeważającej liczbie przypadków nie można znaleźć konkretnego powodu. Część z nich jest uwarunkowana genetycznie, inne mogą wystąpić, gdy matka chorowała w czasie ciąży i przyjmowała niektóre lekarstwa.

 

Ważne jest, że obecnie, dzięki ogromnemu postępowi w diagnostyce prenatalnej i kardiochirurgii, możemy ratować dzieci obciążone nawet bardzo złożonymi wadami serca – co było prawie niemożliwe jeszcze kilkanaście lat temu.

 

Powodzenie leczenia zależy w bardzo dużym stopniu od tego, kiedy wada serca zostanie zdiagnozowana. Dlatego tak istotna jest diagnostyka przeprowadzana w okresie ciąży. Najczęściej wykonywane jest badanie ultrasonograficzne, które umożliwia rozpoznanie czy dziecko jest zdrowe, czy może potrzebne są inne bardziej szczegółowe badania. Dokładna diagnoza pozwala na przeprowadzenie leczenia od razu po narodzinach dziecka, a często nawet jeszcze wtedy, gdy dziecko jest w łonie matki.

 

W Polsce rodzice dzieci. które mają wrodzoną wadę serca mogą liczyć na pomoc Fundacji Serce Dziecka. Jej celem jest wsparcie dzieci z wadami serca i ich rodzin, propagowanie wiedzy o wrodzonych wadach serca, ich diagnozowaniu i leczeniu, współpraca z ośrodkami medycznymi i innymi organizacjami.