Środowisko

Dyrektor Brodnickiego Domu Kultury Małgorzata Miętkiewicz (fot. Wojciech Płotka)
Dyrektor Brodnickiego Domu Kultury Małgorzata Miętkiewicz (fot. Wojciech Płotka)

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Krajobraz z moich stron”

3 listopada 2023 r. w Brodnickim Domu Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w III edycji konkursu fotograficznego Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego pt. „Krajobraz z moich stron”. Konkurs zorganizowany został w ramach obchodów „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione na 20 października przez Radę Europy dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Tegoroczne hasło przewodnie „Doceń lokalność” stało się świetną okazją do promowania towarzyszących nam wartości krajobrazowych, charakterystycznych form ukształtowania terenu oraz wkomponowanych w krajobraz elementów kulturowych, których nie zabrakło na przesłanych fotografiach.

 

Konkurs z każdym rokiem przyciąga coraz większą ilość młodych, utalentowanych fotografów. Na tegoroczną edycję wpłynęło 76 fotografii przedstawiających walory przyrodniczo-kulturowe GLPK oraz powiatu brodnickiego. Za pośrednictwem głosowania internetowego, spośród 11 najlepszych zdjęć, wybranych przez Komisję Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego z Dyrektorem Parku w składzie, wyłoniono laureatów i wyróżnionych. Wyniki prezentują się następująco:

 

I MIEJSCE: Hubert Telega, „Powrót do przeszłości”

II MIEJSCE: Ida Długińska, „Fiałki po horyzont”

III MIEJSCE: Gabriel Guz, „Zachód słońca w Janówku”

NAGRODA SPECJALNA: Veronika Hulianok, „Letni poranek nad Drwęcą”

 

WYRÓŻNIENIA:

– Hubert Bałuta, „Magiczny zakątek”

– Alan Siemiątkowski, „Polodowcowe pagórki we wsi Fiałki”

– Oliwia Szutkowska, „Oddech natury”

– Jakub Kopistecki, „Cisza nad jeziorem”

– Hubert Szmidt, „Wrześniowa Skarlanka”

– Oliwia Bajan, „Zachód słońca”

– Wiktoria Kiedrowska, „Moje rodzinne jeziorko”

 

Laureatom oraz wyróżnionym osobiście gratulował dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego – Tomasz Górny oraz wicestarosta brodnicki – Stanisław Kosakowski, który nie krył swojego zachwytu nad zdjęciami. Gratulacje uczestnikom przekazała także dyrektor Brodnickiego Domu Kultury – Małgorzata Miętkiewicz, która powitała wszystkich w progach Brodnickiego Domu Kultury oraz zachęcała dzieci i młodzież do udziału w podobnych konkursach, również organizowanych przez BDK.

 

Gali rozdania nagród towarzyszyła wystawa najlepszych zdjęć uczestników konkursu, a także wernisaż obrazów inspirowanych przyrodą i krajobrazami GLPK. Prace te przygotowali uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych w Golubiu-Dobrzyniu, którego dyrektor – Piotr Floerke był również obecny na uroczystości. Obrazy zostały namalowane podczas pleneru malarskiego, odbywającego się w dniu 18 października na terenie GLPK, w ramach organizowanego przez Park „3. Młodzieżowego Tygodnia Krajobrazowego”.

 

Uroczyste wręczenie nagród, jak i przygotowane ekspozycje, były doskonałą okazją do podsumowania całego października – obchodzonego w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym jako miesiąc krajobrazu. Uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną i wydawnictwami promocyjnymi GLPK oraz prezentacją i projekcją multimedialną przygotowaną przez pracownika Parku – Krzysztofa Pokrętowskiego, na temat wszystkich działań zorganizowanych przez GLPK w ramach obchodów „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu”.

 

Przesyłamy serdeczne gratulacje dla laureatów oraz wyróżnionych w konkursie fotograficznym! A już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji. Nagrody w konkursie zostały dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Toruniu oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nagrody dla uczestników przygotował również Powiat Brodnicki, partnerujący konkursowi.

 

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji

 

Tekst: Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy