Środowisko

Uczniowie SP nr 1 w Tucholi wraz z koordynatorami, fot. B. Grzesiak
Uczniowie SP nr 1 w Tucholi wraz z koordynatorami, fot. B. Grzesiak

Chronimy dzikusy w mieście

24 października w siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego odbyły się warsztaty pt. „Jeż – miejski zwierz”. To druga propozycja czynnej ochrony jeży po konkursie „Azyl dla jeża”, w ramach którego wykonano 86 schronów dla jeży, które zostały ustawione w ogrodach uczestników.

Prezentacja multimedialna i żywa lekcja przyrody w obecności jeża wschodniego i zachodniego zostały poprowadzone przez Beatę Woźniacką przy współpracy z Tomaszem Głowskim i wolontariuszem Antkiem z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt „Azyl dla jeży” z Solca Kujawskiego Pomóżmy Jeżom. W spotkaniu uczestniczyła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi, Szkoła Podstawowa nr 2 im. dra Kazimierza Karasiewicza w TucholiSzkoła Podstawowa nr 3 im. M. Kopernika w Tucholi wraz z opiekunami, wolontariusze Agnieszka i Emil z Tucholi, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Tucholi Gmina Tuchola, Lasów Państwowych i Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

 

Jeż to dzikie zwierzę, które unika głębokich terenów leśnych i żyje w bliskim sąsiedztwie człowieka, w ogrodach i sadach. Jest sprzymierzeńcem człowieka, zjadając niepożądane w ogrodzie chrząszcze, pędraki, gąsienice czy ślimaki. Jest gatunkiem pod ochroną w Polsce. Obaliliśmy też mit, który pokutuje od średniowiecza, że przysmakiem jeży są jabłka. Uczestnicy spotkania poznali jego przyzwyczajenia i nawyki. W bliskim spotkaniu z jeżem zachodnim „Tucholką” i jeżem wschodnim „Nocnym” nauczyli się rozpoznawać gatunki jeży żyjące w Polsce. Dzicy bohaterowie spotkania to jeże, które zostały zrehabilitowane w ośrodku w Solcu Kujawskim i powrócą do środowiska naturalnego. „Tucholka” to rekonwalescentka z Tucholi.

 

Wolontariusze ośrodka rehabilitacji podzielili się autentycznymi losami jeży, które do nich trafiają, poranione, po wypadkach czy z infekcjami. Nauczyli nas też jak udzielać w takich przypadkach pierwszej pomocy i jakich błędów nie popełniać (fot.1). Wskazali błędy i sytuacje często nieświadomie popełniane przez człowieka zagrażające bezpieczeństwu i życiu jeży, np. koszenie trawy podkaszarką bez uprzedniego sprawdzenia zakrzaczeń, wysypywanie ogólnodostępnych środków chemicznych na ślimaki, szczury, itp. czy też przenoszenie dorosłych jeży do lasu lub parku bez uprzedniego sprawdzenia czy są w pobliżu młode jeże.

 

W kolejnych dniach uczniowie szkół podstawowych, którzy zdobyli wiedzę nt. jeży podczas warsztatów, zakładali bezpieczne strefy dla tych zwierząt w parkach miejskich, pod okiem pracowników Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Tucholi. W środę 25 października uczniowie SP nr 1 w Tucholi założyli azyle dla jeży w Parku Zamkowym i w przyszkolnym ogrodzie. W czwartek wyruszyliśmy z uczniami SP nr 2 w Tucholi do Parku Ewangelickiego, gdzie też zakamuflowaliśmy schron i europaletę, z których chętnie korzystają kolczaste zwierzaki. Natomiast w piątek uczniowie SP nr 3 w Tucholi stworzyli miejsce bezpieczne dla jeży w parku przy ul. Warszawskiej. Po pracy w terenie zaprosiliśmy młodzież z opiekunami do siedziby parku na ciepłą herbatę i drożdżówkę ufundowaną przez Urząd Miejski w Tucholi, a Tucholski Park Krajobrazowy nagrodził uczestników kubkiem z sylwetką jeża wschodniego lub zachodniego, które zakupione zostały z dotacji Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Podczas poczęstunku uczniowie wyszli z inicjatywą przygotowania i postawienia tabliczek w parkach z informacją o ochronie jeży.

 

Listopad to miesiąc kiedy jeże przygotowują się do snu zimowego – hibernacji. Możemy pomyśleć też, aby w przydomowych ogrodach, stworzyć sprzyjające warunki do zaproszenia ich na zimę. Nie zapominajmy, że jeże to dzikie zwierzęta, kiedy wybudzą się zafascynowane wiosną, dajmy im szansę wyjścia na wolność, stwarzając w ogrodzeniu bezpieczne przejście ok. 15 cm. Pamiętajmy też, że dzikie zwierzęta instynktownie potrafią samodzielnie zdobywać pożywienie, nie dokarmiajmy ich i nie podawajmy mleka, którego nie trawią. Warto jednak pamiętać, aby w ogrodach wystawiać wodę dla jeży i innych zwierząt. Niebawem, 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża pomyślmy jaki świadomy, dobry uczynek możemy przygotować dla nich z okazji tego święta?

 

Tekst: Dorota Borzyszkowska