Środowisko

Zdjęcie przedstawia dziewczynki oraz pracownika parku podczas rysowania długopisami 3D

Rola zmysłów w przyrodzie – zajęcia dydaktyczne w GWPK

W dniach 28- 30 marca 2023 roku w Pracowni Dydaktycznej GWPK odbyły się zajęcia dydaktyczne dla uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Kowalu oraz dla przedszkolaków z Punktu i Oddziału Przedszkolnego w Solcu.

 

Głównym celem zajęć było zwrócenie uwagi dzieciom na rolę zmysłów w odbieraniu przyrody w ogóle. Czym byłby spacer w lesie, gdybyśmy nie byli wyposażeni w mechanizmy takie jak węch, słuch, dotyk czy wzrok? Czy posiadając jedynie zmysł wzroku odbiór rzeczywistości nie był by podobny do oglądania wyłącznie pięknych fotografii czy pięknych kadrów na monitorze komputera?

 

Uczniowie doskonale wiedzieli, że prawdziwą wartość otaczającej nas natury możemy poznać kiedy dysponujemy wszystkimi zmysłami. W związku z powyższym, zajęcia opierały się na stymulowaniu zmysłów dzieci.

 

Na rozpoczęcie zajęć odtworzony został film o „Tajemnicach przyrody  Gostynińsko- Włocławskim Parku Krajobrazowego” nagrany w technologii 3D. Każde dziecko chętnie uczestniczy w tych aktywnościach, jeśli wchodzą w grę trójwymiarowe okulary. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach pn. „Stwórz swój wymarzony park- modelowanie 3D”,  podczas których za pomocą długopisów 3D rysowali zwierzęta i rośliny występujące na terenie naszego Parku. Kolejnym punktem było rozpoznawanie odgłosów zwierząt w tym ptaków przy pomocy interaktywnych tablic oraz maskotek- te szczególnie przypadły przedszkolakom do gustu. Wkrótce potem dzieci poczuły się niczym na leśnym szlaku i przemierzały sensoryczne ścieżki o różnorodnej fakturze- niektóre odcinki sprawiały im niemały problem. Okazuje się, że niewielkie kamyki czy muszelki mogą być wyzwaniem dla bosych stóp. Na zakończenie odbył się trening zapachowy- dzieci rozpoznawały aromaty zamknięte w maleńkich szklanych butelkach. Niewiarygodne ile skojarzeń, smaków i potraw były w stanie wymyśleć podczas tych warsztatów. Można było nawet poznać gusta kulinarne uczniów- niektóre z nich, jak np. czekolada czy wanilia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na zakończenie miały miejsce gry i zabawy, które w swoim wyposażeniu posiada podłoga interaktywna. Wówczas była okazja do wspólnej integracji, zabawy i śmiechu przy odrobinie zajęć ruchowy.

 

Zajęcia warsztatowe w Pracowni Dydaktycznej Gostynińsko- Włocławskiego Parku Krajobrazowego cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród szkół i przedszkoli. Różnorodność pomocy dydaktycznych, którymi dysponuje Park daje możliwość prowadzenia edukacji przyrodniczej w niekonwencjonalny ale zarazem ciekawy dla odbiorców sposób.

 

Autor: Julita Żabecka

 

Zdjęcie przedstawia dziewczynki oraz pracownika parku podczas rysowania długopisami 3DZdjęcie przedstawia dziewczynkę , której opiekunka przeprowadza trening zapachowyZdjęcie przedstawia uczniów klasy pierwszej SP w Kowalu oglądających film z okularami 3D