Środowisko

Grupa uczestników rajdu na tle pomnika Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu, fot. Julita Żabecka
Grupa uczestników rajdu na tle pomnika Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu, fot. Julita Żabecka

Wiosna to wyjątkowy czas

Wiosna to wyjątkowy czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Z tym okresem wiąże się kultywowany po dziś dzień  zwyczaj topienia Marzanny. Jej podpalenie, a następnie zatopienie w płynącej wodzie ma symbolizować pożegnanie zimy i zwiastować nadchodzącą wiosnę.

 

 Z tej okazji pracownicy Gostynińsko- Włocławskiego Parku Krajobrazowego uczestniczyli w rajdzie zorganizowanym przez  Burmistrza Miasta Kowal oraz Radę Seniorów Miasta Kowala. Wydarzenie odbyło się 21 marca, a więc w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny. Uczestnicy rajdu wyruszyli spod pomnika Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu. W drogę udała się   35- osobowa grupa uczestników rajdu, która pokonała trasę o długości 9 km. Całości dopełniały wyśmienite nastroje, które wszystkim dopisywały, bo pogoda tego dnia była sprzyjająca pobytowi na świeżym powietrzu. Chwilami nawet można było zauważyć przebłyski słońca. Grupa, raźnym krokiem przemierzała trasę. Udało się nawet usłyszeć śpiew ptaków. Droga przez las okazała się prawdziwą przyjemnością. Rześkie powietrze dało wytchnienie, a przebijające przez konary drzew słońce przyjemnie ogrzewało twarze uczestników. Celem całej wędrówki była „ Struga” oraz odnalezienie ukrytej Marzanny. Była to najmniejsza kukła, jaką kiedykolwiek topili. Wykonały ją dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kowalu, z całkowicie ekologicznych materiałów. Po krótkim odpoczynku, wszyscy udali się w drogę powrotną.

 

Wydarzenie miało na celu zintegrowanie lokalnej społeczności w pięknych okolicznościach przyrody. Niezwykle ważne jest by takie inicjatywny zjednywały ludzi, sprzyjały nowym relacjom, a to wszystko by docenić sprzyjającą aurę oraz zapoczątkować aktywny wypoczynek na terenie naszego Parku.

 

Autor: Julita Żabecka

 

Jedenastoosobowa grupa uczestników rajdu, na drodze leśnej, fot. Julita ŻabeckaUczestnicy rajdu w trakcie spaceru drogą leśną, fot. Julita ŻabeckaGrupa uczestników rajdu na tle pomnika Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu, fot. Julita Żabecka