Środowisko

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brodnicy, fot. Archiwum BPK
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brodnicy, fot. Archiwum BPK

Czy dziuplaki to tylko ptaki?

Mimo marcowych chłodów i częstych powrotów ptaki  zwłaszcza te pozostające u nas na zimę rozpoczynają już swój sezon lęgowy. Jednym z miejsc wykorzystywanych przez znaczną część polskich gatunków do założenia gniazda są dziuple a ptaki gnieżdżące się w dziuplach nazywane są potocznie dziuplakami.

 

Ekspertami od dziupli są oczywiście dzięcioły tzw.  dziuplaki pierwotne , a dziuple przez nie wykute są często zajmowane przez inne zwierzęta np. wiewiórki czy sikory. Bardziej okazałe zajmują sowy a zdarza się ze i tak ze przestrzenie dziupli zabudowują plastrami roje dzikich pszczół.

 

W związku z tym dzięcioły zostały wybrane jako ptaki miesiąca marca w Brodnickim Parku Krajobrazowym. Dlatego też w ostatnim czasie pracownicy BPK przeprowadzili szereg zajęć w pobliskich szkołach. W zajęciach uczestniczył dzieci ze Szkół Podstawowych w Kruszynach, Bobrowie, Brodnicy.

 

Autor: Marta Roman – główny specjalista ds. edukacji

 

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brodnicy, fot. Archiwum BPKSzkoła Podstawowa Nr 1 w Brodnicy, fot. Archiwum BPKSzkoła Podstawowa w Kruszynach, fot. Archiwum BPK