Środowisko

Kolejka do energoroweru, fot. Rafał Borzyszkowski
Kolejka do energoroweru, fot. Rafał Borzyszkowski

Niska emisja na wystawie grzybów w Tucholskim Parku Krajobrazowym

Podczas XXX. Wystawy Grzyby w Tucholskim Parku Krajobrazowym w dniu 4 października br. można było po raz kolejny skorzystać z warsztatów dotyczących niskoemisyjności i odnawialnych źródeł energii. W ramach kampanii edukacyjnej „Nasza Misja-Niska Emisja” uczestnicy mieli okazję naładować baterie w swoich telefonach siłą własnych mięśni z wykorzystaniem energoroweru. Najwytrwalsi otrzymali gadżety w postaci latarek na dynamo. Pierwszego dnia naszą wystawę odwiedziło prawie 600 osób. Wszyscy uczestnicy, od najmłodszych do najstarszych, mogli skorzystać z energoroweru, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Niskoemisyjne i odnawialne źródła energii pomagają ograniczyć jej zużycie w codziennym życiu. Przykładem jest wykorzystanie energii słonecznej w powerbankach albo siły mięśni do ładowania telefonów za pomocą energoroweru. Na stoisku promowaliśmy także turystykę rowerową jako jeden ze sposobów na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. We współpracy z uczniami Technikum Leśnego w Tucholi edukowaliśmy o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie i środowisko przyrodnicze oraz zachęcaliśmy do zmiany codziennych nawyków.

 

Projekt jest realizowany przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz parki krajobrazowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w tym także Tucholski Park Krajobrazowy. Kampania została sfinansowana w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

 

Tekst: Barbara Grzesiak

Fot. Rafał Borzyszkowski