Środowisko

Komisja ocenia poprawność konstrukcji, dobór materiałów naturalnych, pomysłowość, oryginalność fot. Dorota Borzyszkowska
Komisja ocenia poprawność konstrukcji, dobór materiałów naturalnych, pomysłowość, oryginalność fot. Dorota Borzyszkowska

Azyle dla Jeży już ocenione

W dniu 10 października 2023 r. rozpatrzyliśmy schronienia dla jeży, które wykonali uczniowie z 9 szkół podstawowych z klas IV-VIII z terenu województwa kujawsko-pomorskiego w ramach konkursu pt. „Azyl dla jeża”. Chęć uczestnictwa w konkursie zdeklarowało 86 uczniów. Do oceny prac konkursowych zaprosiliśmy jury w składzie: Aleksandra Spychalska-Jastak – kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Tucholi, Emil Śliżewski – wolontariusz współpracujący z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt „Azyl dla jeży” w Solcu Kujawskim oraz Rafał Borzyszkowski – architekt krajobrazu w Tucholskim Parku Krajobrazowym.

Kryteriami oceny były: użyte materiały naturalne, konstrukcja dostosowana do możliwości i potrzeb jeża, pomysłowość i oryginalność oraz treść edukacyjna zawarta na tabliczce informacyjnej.

 

Ilość zgłoszonych schronów świadczy o wielkim zainteresowaniu mieszkańców parku gatunkami chronionymi jakimi są jeże, pozytywną postawą i chęcią niesienia pomocy zwierzętom, które mieszkają w sąsiedztwie człowieka. Zaobserwowaliśmy również wielki wkład pracy uczestników konkursu i ich opiekunów w przygotowanie schronów, którzy podczas oddawania prac dzielili się z nami wrażeniami ze wspólnej pracy z dziećmi. W pracach też można było dostrzec wiedzę nt. jeży, którą zdobywano w szkołach i domach, aby prawidłowo wykonać schron. Nad wyborem schronów tych najbardziej sprzyjających i rokujących zasiedlenie przez jeże, komisja spędziła kilka godzin. Podczas weryfikacji konstrukcji schronień wskazaliśmy też drobne poprawki, które należy dokonać, aby istniała możliwość zasiedlenia go przez jeża.

 

Komisja wybrała wzorcowe schrony i przyznała 3 pierwsze miejsca ex aequo uczestnikom:

  1. Oliwii Koślińskiej, z kl. V SP nr 5 w Tucholi
  2. Kamilowi Czajkowskiemu, z kl. VIII SP w Kiełpinie
  3. Julii Gac, z kl. IVa SP w Gostycynie

 

Wyróżniono 7 prac:

  1. Leny Kościelniak, z kl. IVa SP nr 2 w Tucholi
  2. Olgi Cieślik, z kl. Va SP nr 2 w Tucholi
  3. Marii Grochowskiej, z kl. VIb SP nr 2 w Tucholi
  4. Julii Reszczyńskiej, z kl. VIIIa SP nr 3 w Tucholi
  5. Szymona Gierszewskiego, z kl. V SP w Żalnie
  6. Michała Karkoszki, z kl. IV SP w Raciążu
  7. Jakuba Śliżewskiego, z kl. IV SP w Raciążu

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom za udział w konkursie oraz Opiekunom za przygotowanie dzieci i opiekę merytoryczną.

 

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród zwycięzcom i wyróżnionym odbędzie się w dniu 13 października br. o godz. 10.00 w siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego przy ul. Podgórnej 1 w Tucholi.

 

Dla pozostałych uczestników przewidzieliśmy upominki, które opiekunowie konkursu wręczą w szkołach. Nagrody i upominki zostały ufundowane z dotacji WFOŚiGW w Toruniu.

 

Prace konkursowe zostaną odebrane po uroczystym podsumowaniu konkursu w celu zorganizowania w ogrodach lub przy szkole strefy bezpiecznej dla jeży.

 

Dorota Borzyszkowska