Na zielonym

zajęcia z cyklu "Cztery pory roku"

’Cztery pory roku’ – 17.01.2018

Po raz kolejny odbyły się zajęcia z cyklu „Cztery pory roku” – oczywiście w wersji zimowej :), tym razem w Przedszkolu w Tupadłach, gdzie zielony edukator Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia opowiadał o „Ptakach zimujących i dokarmianiu”.

 

DOKARMIAJĄC PTAKI PAMIĘTAJMY:
1. Dokarmiamy dopiero, gdy przyjdzie mróz, regularnie aż do ich końca.
2. Nigdy nie karmimy kaczek /łabędzi chlebem! Ziarna zbóż, kasze, drobno pokrojone warzywa rzucamy przy brzegu – nigdy do wody!
3. Karmniki dla drobnych ptaków umieszczamy w miejscu niedostępnym dla drapieżników – nigdy przy ziemi i na pniu drzewa, a „kule” dla sikorek wśród krzewów – wisząc na gałęzi staną się jednorazowym posiłkiem chociażby dla sroki.
4. Do karmnika wrzucamy zboża, orzechy, kaszę, rodzime owoce (jarzębinę, głóg, dereń, róża, jabłka – nigdy suszone!) oraz przysmak – słoninę (nigdy soloną!)
5. Nie zapominajmy o wodzie – będą mogły ją pić i się kąpać. Gdy nadejdą mrozy woda to prawdziwy rarytas! Oczywiście ptaki same zadbają, aby nie zamarzła.
6. Cieszmy się ich widokiem oraz nie zapominajmy, że ptaki są naszymi sprzymierzeńcami – gdy tylko skończą się mrozy odwdzięczą się nam zjadając masę owadów, w tym wiele szkodników drzew, np. okrytego złą sławą szrotówka kasztanowcowiaczka.

Podzielcie się tą wiedzą z rodziną i przyjaciółmi dla dobra naszych pierzastych sąsiadów!

 

zajęcia z cyklu "Cztery pory roku" zajęcia z cyklu "Cztery pory roku" zajęcia z cyklu "Cztery pory roku" zajęcia z cyklu "Cztery pory roku" zajęcia z cyklu "Cztery pory roku" zajęcia z cyklu "Cztery pory roku" zajęcia z cyklu "Cztery pory roku" zajęcia z cyklu "Cztery pory roku"