Środowisko

Uczniowie SP w Cekcynie podczas zajęć, fot. D. Borzyszkowska
Uczniowie SP w Cekcynie podczas zajęć, fot. D. Borzyszkowska

Bociania edukacja w Cekcynie

Tucholski Park Krajobrazowy 4 kwietnia przeprowadził zajęcia pt. „Jak Kujawiak i Pomorzanin pomagają bocianom – Poznaj skrzydlatego Wojtka” w Szkole Podstawowej w Cekcynie, w których uczestniczyło 50 uczniów z klas VII i VIII. W miejscowościach Gminy Cekcyn pracownicy parku zinwentaryzowali 28 gniazd i platform, o których młodzież podczas zajęć też chętnie opowiadała z codziennych obserwacji. Uczniowie podczas zajęć z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej aktywnie uczestniczyli w przeprowadzanym doświadczeniu demonstrującym kominy powietrzne wykorzystywane przez bociany białe podczas wędrówek migracyjnych, wykonywali tropy bociana białego, przyrównywali się do wzrostu i wagi skrzydlatego Wojtka, przygotowywali jadłospis dla mięsożercy oraz wcielali się w rolę bocianiej pary budującej gniazdo i oznajmiającej klekotem zajęcie gniazda oraz gody. Dowiedzieli się też, że bocian biały w środowisku świadczy usługi – jego gniazdo jest miejscem gniazdowania i zimowania innych ptaków oraz jest gatunkiem parasolowym.

 

Jednogłośnie potwierdzali, że Wojtek jest światowy i jest Europejczykiem. Już wiedzą, że co 5 bocian biały na świecie jest Polakiem. Uczniowie, którzy podzielili się informacją o gniazdach w sąsiedztwie swoich domów zabrali ze sobą przygotowane karty obserwacji w woj. kujawsko-pomorskim. Z niektórymi uczestnikami zajęć spotkamy się niebawem na konkursie „Przyroda wokół nas – skrzydlata biel i czerń”.

 

Na zakończenie grupa wykonała samodzielnie kalendarz bociana białego, który zagości na tablicy w ich klasie. Aktywnie uczestniczący w zajęciach uczniowie zostali Przyjacielem bociana białego otrzymując przypinkę.

 

Tekst D. Borzyszkowska