Środowisko

Poznajemy pierwsze oznaki wiosny, fot. B. Grzesiak
Poznajemy pierwsze oznaki wiosny, fot. B. Grzesiak

Bocian Wojtek zwiastujący wiosnę przyleciał do najmłodszych w Tucholskim Parku Krajobrazowym

Jedną z pierwszych oznak wiosny w przyrodzie są przyloty ptaków, a najbardziej z tą porą roku kojarzy się bocian biały. W ramach zajęć dzieci poznały jego zwyczaje, wygląd, zachowania oraz dowiedziały się o kierunkach migracji. Ich zadaniem było wybranie z rozsypanki i ułożenie na talerzu ulubionych składników diety bociana.

 

Uczestnicy mogli porównać swój wzrost z realistyczną sylwetką bociana i wielkością jego gniazda. Dzieci dowiedziały się również o prowadzonym raz na 10 lat spisie gniazd bociana białego, w którym uczestniczą pracownicy wszystkich parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego, ornitolodzy, naukowcy i ochotnicy. Jeśli w pobliżu domu znajduje się bocianie gniazdo, również dzieci wraz z rodzicami mogą się włączyć w tą inicjatywę. Liczebność krajowej populacji bociana białego spada. Po ostatnim spisie ustalono, że co piąty bocian jest Polakiem, a tegoroczne liczenie pokaże jaki jest obecny stan populacji tego ptaka. Jako zagrożenia tego chronionego gatunku można wymienić m.in. uprzemysłowienie i chemizację rolnictwa, zanikanie siedlisk – osuszanie mokradeł i łąk, regulacja rzek, polowania w krajach Afryki, wszechobecny plastik – sznurki pozostające na polach, w które wplątują się ptaki.

W okolicy bocianiego gniazda pojawiają się również inne oznaki wiosny w przyrodzie. Dzieci poznały wiosenne kwiaty, drzewa i krzewy. Miały okazję pokolorować wybraną roślinę zielną rozkwitającą o tej porze roku. Wiosna jest czasem, w którym w świecie zwierząt również panuje prawdziwe poruszenie – owady zaczynają się budzić do życia, ptaki przylatują z cieplejszych krajów, nietoperze budzą się z hibernacji, jeże zaczynają tuptać w poszukiwaniu pożywienia, a borsuki opuszczają swoje nory. Uczestnicy zajęć mieli okazję poznać głosy ptaków i dowiedzieć się w jaki sposób samce próbują zdobyć zainteresowanie samiczek. Nauczyli się także rozróżniać gniazda różnych gatunków ptaków. Podczas prelekcji przy każdym pytaniu pojawiał się las rąk dzieci chętnych, żeby odpowiedzieć na pytania dotyczące świata przyrody. Świadczy to o dużym zainteresowaniu dzieci wiosennymi tematami.

Na zakończenie zajęć wybraliśmy się do ogrodu przed siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego poszukać pierwszych oznak wiosny. I chociaż pogoda za oknem nie zawsze nas rozpieszczała, mamy nadzieję, że wiosna już niedługo do nas zawita na dobre.

Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował zajęcia pt. „Wiosna, wiosna, ach to ty” dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych. W dniach od 19 marca do 5 kwietnia wzięło w nich udział 288 uczestników ze Szkół Podstawowych nr 1, 2, 3 i 5 w Tucholi oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tucholi. Przeprowadziliśmy 12 zajęć mieszanych.

 

Tekst: Barbara Grzesiak

Fot. B. Grzesiak, Paulina Dzikowska