Uzależnienia

Program „Mocne wsparcie” w TVP Bydgoszcz, 7 listopada 2023 r.
Program „Mocne wsparcie” w TVP Bydgoszcz, 7 listopada 2023 r.

O wirusie HIV w programie „Mocne wsparcie”

Pomimo upływu prawie 40 lat od wprowadzenia w Polsce badań w zakresie HIV problem pozostaje wciąż aktualny. Niepokojące statystyki pokazujące wzrost wykrywanych nowych zakażeń HIV i zachorowań na AIDS wskazują na potrzebę edukacji w tym zakresie.

 

W 2022 roku w Polsce zgłoszono prawie 2400 nowo wykrytych zakażeń HIV i 131 zachorowań na AIDS. W porównaniu z rokiem 2021 to prawie dwukrotnie więcej w przypadku nowo wykrytych zakażeń i ponad dwukrotnie więcej w przypadku zachorowań na AIDS. W tym roku do końca września wykryto już 2250 nowych zakażeń HIV i 137 zachorowań na AIDS.

 

Profilaktyce i leczeniu zakażenia wirusem HIV poświęcony był program „Mocne wsparcie” wyemitowany 7 listopada 2023 r. w TVP Bydgoszcz.

 

O tym, czym jest HIV, jakie są drogi zakażenia, jak zapobiegać zakażeniom, gdzie szukać pomocy i potrzebie testowania w kierunku HIV rozmawiali w studiu dr n. med. Paweł Rajewski – profesor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego oraz Agnieszka Noculak – kierownik Oddziału Profilaktyki Zdrowotnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, członek Zespołu ds. realizacji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

 

W programie podkreślono, że dzięki postępowi medycyny zakażenie HIV nie jest już chorobą śmiertelną, ale przewlekłą pod warunkiem wczesnego wykrycia zakażenia i przyjmowania leków antyretrowirusowych.

 

Podczas audycji zaprezentowano dwa reportaże. Pierwszy poświęcony był działalności Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, w których można wykonać bezpłatnie i anonimowo test w kierunku HIV, prowadzonych w Toruniu i Bydgoszczy przez Fundację Parasol. Drugi z kolei dotyczył działań wspierających osoby zakażone wirusem HIV prowadzonych przez Stowarzyszenie Wolontariuszy „RAZEM”.

 

Odcinek programu „Mocne wsparcie” można obejrzeć na stronie

 

Biuro Wsparcia Rodziny, Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom
w Departamencie Spraw Społecznych i Zdrowia
listopad  2023 rok