Uzależnienia

Grafika - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS – International AIDS Candlelight Memorial

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS – International AIDS Candlelight Memorial

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS – International AIDS Candlelight Memorial – obchodzony był w tym roku w trzecią niedzielę, w którym wspominaliśmy osoby zmarłe z powodu AIDS. Była to okazja do uhonorowania tych, którzy wiele poświęcili,  aby pomagać osobom żyjącym z HIV i ich bliskim oraz do zjednoczenia się jako społeczność, aby okazać nasze wsparcie dla osób zakażonych i ponownie zobowiązać się do podejmowania wspólnie wysiłków na rzecz zakończenia epidemii HIV.

 

W tym roku uwaga skierowana była na problem stygmatyzacji i samostygmatyzacji doświadczanej przez osoby żyjące z HIV. Hasło Dnia Pamięci w roku 2023 brzmiało: „Rozpowszechnianie miłości i solidarności w celu budowania silniejszych społeczności” (ang. Spread Love and Solidarity to Build Stronger Communities). Temat ten podkreśla istotne wyzwania, przed którymi stoją osoby żyjące z HIV z powodu trwałego napiętnowania i dyskryminacji prowadzącej do poczucia wstydu, zwątpienia w siebie i izolacji, co znacząco utrudnia szukanie opieki i wsparcia, których tak bardzo potrzebują. Każdy z nas może mieć wpływ na zmniejszenie zarówno stygmatyzacji, jak i autostygmatyzacji, poprzez ograniczanie tzw. mowy nienawiści, która wynika z uprzedzeń spowodowanych nieznajomością tematu. Dlatego tak ważne jest  obalanie wszelkich mitów związanych z HIV i AIDS, które od lat pokutują w społeczeństwie. Dezinformacja na temat życia z wirusem od dawna utrudnia prowadzenie skutecznej profilaktyki HIV, która mogłaby nie tylko położyć kres piętnowaniu i dyskryminacji osób żyjących z HIV, lecz także zatrzymać epidemię.

 

Osoby seropozytywne przypominają nam o sobie – że są równie ważne, że HIV ich nie definiuje, że mogą kochać i być kochane, podążać za marzeniami, zakładać rodziny i normalnie pracować, a także budować silną społeczność, która troszczy się o siebie nawzajem.

 

Świat, w którym chcą żyć wszyscy, również osoby zakażone, to świat wolny od uprzedzeń i tolerancyjny, wszyscy powinni być w nim doceniani, szanowani i akceptowani pod każdym względem, ponieważ są częścią społeczeństwa.

 

Tego dnia zapalane były świeczki i lampki symbolicznie upamiętniajcie osoby, które odeszły.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.gnpplus.net

 

Źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS