Rajd pieszy i rowerowy Szlakiem Gen. Władysława Sikorskiego oraz przygoda z ekologią w Balczewie – relacja
21 maja br. odbył się finał kolejnego rajdu zorganizowanego przez Oddział PTTK w Inowrocławiu. Dzieci i młodzież oraz cykliści zrzeszeni w Klubie Turystyki Rowerowej „Kujawiak” tym razem odwiedzili Izbę Pamięci w Parchaniu, poświęconą Generałowi Władysławowi Sikorskiemu, gdzie w niewielkim majątku, a ściślej mówiąc w pozostałej resztówce po parcelacji majątku niemieckiego w latach 1923 – 39 mieszkał wraz z małżonką i córką. Rodzina Sikorskich kochała Parchanie,
w swoich dziennikach Generał Władysław Sikorski tak oto wspomina to urokliwe miejsce:
„Tu w wiejskiej ciszy odciąć się pragnę od wszelkich intryg i małej na ogół dzisiaj gry politycznej w Polsce. W takich warunkach jak obecnie łatwiej o całkowity rachunek sumienia, na który w Polsce nadszedł najwyższy czas. Rozpoczynam go tutaj z całą powagą, nie szczędząc przy ustalaniu faktów nie tylko przeciwników, lecz w pierwszym rzędzie samego siebie”. Rodzina Sikorskich przebywała w Parchaniu do ostatnich dni sierpnia 1939 roku.
Zakończenie rajdu w Balczewie było okazją do wręczenia popularnych odznak turystyki pieszej dla uczniów, wyróżniających się swoją aktywnością. Podziękowano reprezentantom szkół za udział w rajdzie i osobom, które wspierają PTTK organizacyjnie. W rajdzie udział wzięli uczniowie Szkół Podstawowych: nr 4, nr 6, nr 11, uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych, oraz uczniowie Gimnazjum: nr 1, nr 2, Ośrodek Wspierania Dziecka i Rodziny w Inowrocławiu, OHP Oddział Inowrocław, turyści indywidualni, kolarze z KTR „Kujawiak”. Piknik ekologiczny w Balczewie zorganizowała firma Plast-Mar, zajmującą się recyklingiem tworzyw sztucznych. Właściciele firmy prowadzą również izbę tradycji, w której opisują historię firmy, gromadzą pamiątki rodzinne, jak i te związane z działalnością gospodarczą. Podczas eko-pikniku można było skorzystać z oferty edukacyjnej, ale też nie zabrakło dodatkowych atrakcji w postaci pokazów straży pożarnej, ratownictwa medycznego, policji. Wspólne działanie pozwoliły na połączenie edukacji ekologicznej z informacjami o bezpiecznych wakacjach. Zadbano również o zabawy dla dzieci i pokazy taneczne, które zorganizowała pani Wioletta Metryka z Młodzieżowego Domu Kultury im. J. Korczaka. Dużym powodzeniem cieszył się konkurs na hasło ekologiczne. Pan Piotr Rydzkowski, leśniczy z Rejny opowiedział o ścieżkach edukacyjnych Balczewo-Rejna i znajdujących się na tym terenie rezerwatach przyrody (ochrona ptaków bagiennych w Balczewie oraz rezerwat wiśni karłowatej w Rejnie). Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu zorganizowała pokaz psów policyjnych, natomiast zespół „Kruszowianki”, działający przy Stowarzyszeniu Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław, przedstawił swój repertuar piosenek kujawskich.
Współorganizatorzy pikniku:
– Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
– Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu,
– Urząd Gminy Inowrocław,
– Urząd Miasta Inowrocławia,
– Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu,
– Państwowa Straż Pożarna w Inowrocławiu,
– ratownictwo medyczne przy Szpitalu Powiatowym im. Ludwika Błażka,
– Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka,
– punk ekologiczny Plast-Mar,
– Oddział PTTK w Inowrocławiu oraz Klub Turystyki Rowerowej „Kujawiak”,
– Szkoła Podstawowa w Parchaniu i Izba Pamięci Gen. W. Sikorskiego.
tekst i zdjęcia:
Oddział PTTK Inowrocław