„Przygoda z Saperami” – VIII Rajd Sapera – relacja
Corocznie, 16 kwietnia, od 1946 r. wojska inżynieryjne obchodzą swoje święto. Zostało ono ustanowione na cześć sforsowania Odry i Nysy Łużyckiej. W tamtym okresie saperzy wnieśli ogromny wkład w odzyskanie ziem polskich.
Inowrocławski Oddział PTTK wraz z saperami z 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, Stowarzyszeniem Saperów Polskich z Koła nr 11 w Inowrocławiu oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego już po raz ósmy zorganizował 21 kwietnia br. „Rajd Sapera”. Uczestnicy rajdu wyruszyli z inowrocławskiego Parku Solankowego i udali się na poligon wojskowy w Sławęcinku, maszerując przez Mimowolę i Sławęcin. Trasa piesza liczyła ok. 8 km, natomiast trasa rowerowa ok. 30 km. W imprezie uczestniczyła młodzież ze szkół podstawowych z Inowrocławia, turyści indywidualni, oraz kolarze. Trasę pieszą pokonało 186 osób, trasę rowerową – blisko 50 kolarzy z Klubu Turystyki Rowerowej „Kujawiak” w Inowrocławiu oraz z Oddziału PTTK w Kruszwicy. W imprezie wzięli również udział zaproszeni goście: Wiesława Pawłowska – Radna Powiatu Inowrocławskiego, Jarosław Kopeć – Radny Miasta Inowrocławia, przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Koła nr 7 w Inowrocławiu – Lech Murawski, Zbigniew Doros oraz przedstawiciele Jednostki Wojskowej 1523 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu z Patrolu Saperskiego nr 14, którzy byli jednocześnie współorganizatorami imprezy. Na zakończenie rajdu na uczestników czekał gorąca grochówka. Rajd Sapera jest imprezą cykliczną, która ma na celu nie tylko świetną zabawę i obcowanie z naturą ale również poznanie specyfiki pracy patrolu saperskiego , zapoznanie się ze sprzętem, który jest na wyposażeniu wozu patrolowego. Na uczestników rajdu czekał konkurs wiedzy historyczno-krajoznawczej, konkurs wiedzy saperskiej oraz część praktyczna z wykrywaczem min. Łącznie nagrodzono 10 osób. Podczas imprezy zostały również wręczone kolarskie odznaki turystyczne. Odznaki w stopniu brązowym otrzymali: Ryszard Dekański, Grzegorz Kaczmarek, Mateusz Bachora oraz Magdalena Kaczmarek; w stopniu mała srebrna: Ryszard Dekańki, Grzegorz Kaczmarek (kolarze zrzeszeni w KTR Kujawiak), Józef Burzyński (Nadgoplański Oddział PTTK W Kruszwicy), w stopniu mała złota: Franciszek Dudziński (Nadgoplański Oddział PTTK W Kruszwicy). Ponadto przyznano brązową odznakę turystyki pieszej (OTP) Łukaszowi Jasińskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Inowrocławiu. Wyróżnieni zostali również najstarsi uczestnicy rajdu: Ryszard Wieczorkiewicz i Stanisław Mikulski. Najmłodszą uczestniczką rajdu została Agata Sobczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Inowrocławia.
Organizatorzy dziękują wszystkim gościom, współorganizatorom i uczestnikom za przybycie, nagrodzonym laureatom składają serdeczne gratulacje i zapraszają na kolejną wędrówkę.
tekst:
Oddział PTTK w Inowrocławiu