Rolnictwo

Doświadczalna porejestrowa odmiana zboża, fot. Daniel Krauklis
Fot. Daniel Krauklis

Wsparcie dla rolników – lista zalecanych odmian na rok 2024

W odpowiedzi na rosnące wyzwania i potrzeby związane z produkcją rolniczą od wielu lat finansujemy badania w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmian, czyli badania wartości gospodarczej preferowanych, ważnych gospodarczo odmian gatunków roślin uprawnych w regionie. Badania testują odmiany pod kątem ich wydajności w warunkach klimatyczno-glebowych charakterystycznych dla naszego województwa. Pomagają one rolnikom dokonać lepszego,  właściwszego doboru materiału siewnego oraz zapewnią wyższe plony, niższe koszty uprawy i będą bardziej odporne na warunki pogodowe panujące w tej części Polski. Wyniki badań są dostępne dla wszystkich zainteresowanych producentów rolnych, którzy chcą przyczynić się do rozwoju zrównoważonego rolnictwa.

 

Wieloletnie wyniki doświadczeń prowadzonych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego są podstawą do opracowywania Listy Odmian Zalecanych (LOZ) do uprawy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Lista Odmian Zalecanych na rok 2024

 

Koordynacją PDO w województwie kujawsko-pomorskim zajmuje się Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Chrząstowie, bardziej szczegółowe informacje o wynikach doświadczeń PDO można uzyskać:
Chrząstowo, 89-100 Nakło n. Notecią
tel. (052) 385 32 28
https://chrzastowo.coboru.gov.pl/