Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939

Osłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939

6 października w parku przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu zostanie odsłonięty Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który upamiętni tysiące osób cywilnych zamordowanych jesienią 1939 roku przez hitlerowców podczas ludobójczej akcji „odpolszczania” polskich ziem, które przyłączono do III Rzeszy. Do uczestnictwa w uroczystości zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu, a w szczególności rodziny osób, mieszkańców Pomorza którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w 1939 roku.

– Pomnik przypomni ogrom zbrodni, która została popełniona na terenie dawnego województwa pomorskiego. Liczbę ofiar, zamordowanych przez hitlerowców, wśród których były też kobiety i dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. Do uczestnictwa w uroczystości zapraszam wszystkich mieszkańców regionu, a w szczególności rodziny osób, mieszkańców Pomorza którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w 1939 roku – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Podczas uroczystości poprosimy o wpis do księgi upamiętniającej ofiary wraz z wyszczególnieniem miejscowości, z których pochodzili. Prosimy także o przyniesienie zdjęć tych osób. Uroczystość przy ulicy Uniwersyteckiej rozpocznie się o godzinie 14, poprzedzi ją msza św. w katedrze śś. Janów o godzinie 12.

Wydarzenie jest objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy

https://kujawsko-pomorskie.pl/wp-content/uploads/2018/09/z1-b8d.jpgGodło RPlogotyp PREZYDENT.PL