Insygnia

Sztandar Województwa Kujawsko–Pomorskiego

Opis sztandaru Województwa Kujawsko–Pomorskiego:

Płat sztandaru w kształcie kwadratu o boku 100 cm wykonany dwustronnie z tkaniny umocowany jest do drzewca. Trzy boki płata sztandaru poza bokiem przydrzewcowym, obszyte są frędzlą złotą o szerokości 5 cm. Na stronie głównej płata znajdują się trzy pasy równoległe o barwach (od góry) czerwonej, białej i czarnej o zróżnicowanej szerokości wyrażającej się stosunkiem 1,25/5 : 2,5/5 : 1,25/5. W środkowym białym pasie znajduje się godło herbu Województwa Kujawsko – Pomorskiego, w górnym pasie czerwonym znajduje się napis WOJEWÓDZTWO, natomiast w dolnym pasie czarnym znajduje się napis KUJAWSKO – POMORSKIE. Litery napisów majuskulne haftowane srebrnym szychem. Na stronie odwrotnej płata barwy srebrzyste białej znajduje się wieniec ze stylizowanych liści laurowych haftowany złotym szychem. W narożnikach płata sztandaru umieszczone są cztery tarcze z herbami historycznych ziem Województwa Kujawsko – Pomorskiego w porządku od góry: Kujaw, Ziemi dobrzyńskiej, Wielkopolski i Prus Królewskich.
Opisy herbów:

  1. Herb Kujaw: na tarczy dwudzielnej w słup w polu prawym czerwonym połulew wspięty srebrny, w polu lewym srebrzyste białym połuorzeł czarny.
  2. Herb Ziemi Dobrzyńskiej: na tarczy jednolitej czarnej głowa brodata wprost w złotej koronie otwartej ze złotymi rogami i takimże kołnierzu w kształcie korony na opak.
  3. Herb Wielkopolski: na tarczy o polu szachowym srebrno – czerwonym głowa bawołu czarna ukoronowana wprost ze złotym kolcem w nozdrzach.
  4. Herb Prus Królewskich: na tarczy jednolitej srebrzy sto białej orzeł czarny z koroną na szyi i wyrastającym z niej ramieniem zbrojnym w miecz w kolorze stalowym. Dziób, język i pazury orła złote.

W środku wieńca znajduje się napis łaciński o treści: UNITAS DURAT. Litery napisu majuskulne, haftowane złotym szychem. Drzewce sztandaru wykonane jest z drewna sirocco w barwie naturalnej o długości 250 cm i średnicy 40 mm. Zwieńczone jest grotem w postaci godła województwa wykonanym w metalu o wysokości 17 cm, osadzonym na tulei o wysokości 10 cm. Godło i tuleja wykonane są z żółtego metalu. Od dołu drzewce zakończone jest stopką wykonaną również z żółtego metalu o wysokości 10 cm. Drzewce jest dwudzielne łączone na wysokości dolnego brzegu płata sztandaru tuleją o wysokości 15 cm. Tuleja pod grotem sztandaru przewiązana jest w kokardę szarfą w barwach narodowych z nałożonymi herbami należących do niego powiatów. Końce szarfy o długości 85 cm obszyte są złotą frędzlą o długości 5 cm.

 

Sztandar Województwa Kujawsko-Pomorskiego - awers

Sztandar Województwa Kujawsko-Pomorskiego – awers

 

Sztandar Województwa Kujawsko-Pomorskiego - rewers

Sztandar Województwa Kujawsko-Pomorskiego – rewers

 

 Sztandar Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Fot. Piotr Majewski Sztandar Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Fot. Piotr Majewski Sztandar Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Fot. Piotr Majewski Sztandar Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Fot. Piotr Majewski Sztandar Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Fot. Piotr Majewski Sztandar Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Fot. Piotr Majewski Sztandar Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Fot. Piotr Majewski Sztandar Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Fot. Piotr Majewski Sztandar Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Fot. Piotr Majewski