Honorowi Obywatele Województwa

Lech Wałęsa, autor obrazu - Ewa Ludmiła Mika-Tomczuk
Lech Wałęsa, autor obrazu – Ewa Ludmiła Mika-Tomczuk

Lech Wałęsa

Informacja o uroczystości nadania tytułu:
Gościem wtorkowej (19 października 2010r.) uroczystej sesji podsumowującej III kadencję sejmiku województwa, był prezydent Lech Wałęsa, który przyjął tytuł honorowego obywatela naszego regionu. Samorząd województwa uhonorował pochodzącego z Kujaw i Pomorza pierwszego przywódcę „Solidarności” w 30. rocznicę powstania tego wielkiego społecznego ruchu.

– Panie prezydencie, jest pan wśród nas jako symbol, ale też jako człowiek, który wciąż ma nam wiele do powiedzenia. Nigdy pan nas nie opuścił i  wszystko co robił, robił dla naszej wspólnej ojczyzny. Spotykamy się  tu, w województwie z którego pan pochodzi i z którego są pana korzenie, aby za całe pana piękne życie podziękować. Proszę przyjąć słowa wdzięczności w imieniu przeszło dwóch milionów mieszkańców województwa  – powiedział w mowie powitalnej marszałek Piotr Całbecki.

Lech Wałęsa urodził się 29 września 1943 roku w Popowie koło Lipna. W 1961 roku ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w Lipnie. W latach 1961-1967 pracował jako elektryk w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Łochocinie i Leniach Wielkich. Pomijając dwuletnią służbę wojskową w Koszalinie (1963-1965) ponad dwadzieścia dwa lata jego życia związane są z naszym regionem.

– Dziś Polska jest wolna, posiada bezpieczne i nienaruszalne granice, trwałe i silne struktury państwowe, a dynamiczny i nowoczesny rozwój gospodarczy generuje coraz lepsze wyniki ekonomiczne. tych przemian nie byłoby bez twojej osoby, bez twojej odwagi i rozsądku, uporu i poświęcenia, determinacji i wytrwałości – mówił w laudacji przewodniczący sejmiku Krzysztof Sikora.


– Jestem bardzo wdzięczny, że zostałem doceniony –
powiedział Lech Wałęsa – Nasze pokolenie dokonało nieprawdopodobnej rzeczy. Z epoki ziemi, granic, konfrontacji i wojen temu pokoleniu udało się wejść do epoki intelektu, informacji, globalizacji. Bez strzału, solidarnie. Tego dokonaliśmy.

Lech Wałęsa jest drugim w historii naszego regionu jego honorowym obywatelem. W czerwcu tego roku taki tytuł przyjął prymas senior Polski, kardynał Józef Glemp. Więcej na ten temat tutaj.

Nadanie tytułu honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego Lechowi Wałęsie odbyło się we wtorek (19 października 2010r.) w Urzędzie Marszałkowskim podczas uroczystej sesji podsumowującej prace sejmiku III kadencji. Oprócz radnych i członków zarządu województwa wzięli w niej udział między innymi parlamentarzyści, wicewojewoda, przedstawiciele samorządów lokalnych, duchowieństwa oraz służb mundurowych.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Lech Wałęsa - kartka
fot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goiński