Honorowi Obywatele Województwa

Kardynał Józef Glemp, autor obrazu - Klaudia Julia Zielińska
Kardynał Józef Glemp, autor obrazu – Klaudia Julia Zielińska

Kardynał Józef Glemp

 
 
Informacja o uroczystości nadania tytułu:
 
Honorowym gościem zwołanej z okazji Święta Województwa uroczystej sesji sejmiku był prymas senior Polski, kardynał Józef Glemp, który zgodził się przyjąć tytuł honorowego obywatela naszego regionu. Po sesji, w której uczestniczyli także przedstawiciele duchowieństwa i parlamentarzyści oraz liczni reprezentanci wszystkich szczebli samorządowej administracji Kujaw i Pomorza, w toruńskiej katedrze świętych Janów odbyła się msza w intencji województwa.
 
 
Kardynał Glemp, prymas Polski przez 28 lat, jest pierwszym w historii naszego regionu jego honorowym obywatelem. Tytuł został mu przyznany w uznaniu zasług związanych z pełnieniem posługi najwyższego hierarchy polskiego Kościoła katolickiego w trudnych czasach PRL-u, a potem w latach transformacji ustrojowej. – Czynił to w sposób najbardziej godny. Nie byłoby takiej Polski, gdyby nie zasługi księdza prymasa. Możemy być dumni, że jest ksiądz prymas naszym krajanem z Inowrocławia – stwierdził w mowie powitalnej marszałek Piotr Całbecki. – Dobrze przysłużył się Polsce i Kościołowi – mówił w laudacji wiceprzewodniczący sejmiku Grzegorz Schreiber, podkreślając, że dzięki osobistemu wsparciu Józefa Glempa w Kujawsko-Pomorskiem erygowano wiele parafii, powstały też nowe instytucje służące rozwojowi życia duchowego.
 
 
W imieniu sejmiku prymasa seniora witał przewodniczący Krzysztof Sikora. Na uroczystość licznie przybyli radni województwa, reprezentujący wszystkie kluby.

 
Wywiad tygodnia z kardynałem Glempem „Dobrze rozumieć wolność” tutaj.    

 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
 

 
 
 
Kardynał Józef Glemp - kartka
 
 
fot. Wojtek Szabelski, freepress.plfot. Wojtek Szabelski, freepress.plfot. Wojtek Szabelski, freepress.plfot. Wojtek Szabelski, freepress.plfot. Wojtek Szabelski, freepress.plfot. Wojtek Szabelski, freepress.plfot. Wojtek Szabelski, freepress.plfot. Wojtek Szabelski, freepress.plfot. Wojtek Szabelski, freepress.plfot. Wojtek Szabelski, freepress.plfot. Wojtek Szabelski, freepress.plfot. Wojtek Szabelski, freepress.pl