Aktualności

Zwycięzcy konkursu im. Elżbiety Zawackiej

Zwycięzcy konkursu im. Elżbiety Zawackiej

Adrianna Michalak z Gimnazjum Publicznego nr 2 w Solcu Kujawskim oraz Marcjanna Tomaszewska z V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu to zdobywczynie pierwszych miejsc w siódmej edycji Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbędzie się 19 marca w Baju Pomorskim Toruniu.

 

– W regionie pielęgnujemy pamięć o wybitnej obywatelce naszego województwa – generał profesor Elżbiecie Zawackiej. Ideą konkursu „Oni tworzyli naszą historię” jest nie tylko upamiętnienie legendarnej cichociemnej, ale też zarażenie młodych ludzi jej pasją: dokumentowaniem historii – mówi marszałek Piotr Całbecki

 

Profesor Elzbieta Zawacka, kurierka Armii Krajowej i jedyna kobieta wśród cichociemnych, nagrodzona przez sejmik Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa zmarła 10 stycznia 2009 roku w Toruniu w wieku 99 lat.

Konkurs jest organizowany przez Urząd Marszałkowski wraz z Kujawsko-Pomorskim Kuratorem Oświaty, Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum  i Muzeum Pomorskim AK oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu, a także z Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Ma zachęcić młodych ludzi do rozwijania wiedzy historycznej o naszym regionie oraz dokumentowania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, a także zdjęć i pamiątek zachowanych w rodzinnych i publicznych archiwach. Nauczycieli ma zaś skłonić do krzewienia wiedzy o historii naszego regionu.

Do konkursu można było nadsyłać prace w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej o tematyce „O ludziach”, „O wydarzeniach” lub „Album rodzinny”, w dwóch kategoriach: dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na konkurs nadesłano 35 prac uczniów gimnazjów i 33 prace uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Dla laureatów konkursu przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody. Szkoły, których uczniowie zwyciężyli w obu kategoriach otrzymają nagrody rzeczowe. Nagrody trafią także do nauczycieli – opiekunów autorów zwycięskich prac w obu kategoriach.

 

Lista laureatów z opisami nagrodzonych prac tutaj

Lista laureatów oraz wyróżnionych w VII edycji konkursu tutaj

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 19 marca w Baju Pomorskim w Toruniu, podczas obchodów 106. rocznicy urodzin generał Elżbiety Zawackiej.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

 

11 marca 2015 r.