Aktualności

Badanie kolonoskopowe w Centrum Onkologii, fot. Tymon Markowski dla UMWKP
Badanie kolonoskopowe w Centrum Onkologii, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Zrób kolonoskopię – bezpłatnie i bez rejonizacji

Zapraszamy do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną z szesnastu proponowanych placówek medycznych w całym województwie. W ramach programu przebadamy jeszcze blisko 10 tysięcy osób.

– Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Wcześnie wykryte zmiany są niegroźne i łatwo je usunąć podczas badania. Ten program może uratować życie wielu mieszkańcom regionu – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby pracujące lub pozostające bez pracy z przyczyn zdrowotnych w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia – usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy, którą zamieszczamy poniżej. Wolne miejsca na badania dostępne są jeszcze w 16 z nich (w Szpitalu Powiatowym w Chełmży i Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu wykorzystano wszystkie zaplanowane badania).

Zgłoszenia przyjmują placówki w:

  • Białych Błotach (powiat bydgoski)
  • Brodnicy
  • Bydgoszczy
  • Grudziądzu
  • Inowrocławiu
  • Świeciu
  • Toruniu
  • Tucholi
  • Włocławku.

Lista placówek z numerami telefonów do rejestracji

Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których realizację kontynuujemy w tym roku, są także szczepienia przeciwko pneumokokom dla dorosłych, badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej i program profilaktyki upadków dla seniorów. O szczegółach będziemy informować na www.kujawsko-pomorskie.pl

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

26 lipca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 października 2021 r.