Aktualności

Wizyta ambasadora Hiszpanii Francisca Javiera Sanabrii Valderramy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wizyta ambasadora Hiszpanii Francisca Javiera Sanabrii Valderramy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wizyta ambasadora Hiszpanii

Gościem marszałka Piotra Całbeckiego był w miniony piątek (23 lipca) ambasador Hiszpanii Francisco Javier Sanabria Valderrama. Tematem spotkania, w którym uczestniczył też przewodniczący marszałkowskiej rady ds. rozwoju szlaku św. Jakuba ks. prof. Piotr Roszak, były niedzielne uroczystości związane z erygowaniem sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Toruniu. Gospodarz naszego województwa jest przewodniczącym Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba.

Zobacz Święto Jakubowe

– Cieszę się, że dzięki obecności pana ambasadora będziemy mogli poznać plany rozwoju szlaku. Będziemy też rozmawiać o sytuacji w Europie w związku z pandemią, która spowolniła wiele obszarów współpracy międzynarodowej, również dla naszego województwa. Chcemy się też podzielić naszymi doświadczeniami i planami co do współpracy z Nawarrą, która jest naszym regionem partnerskim – powiedział dziennikarzom przed spotkaniem marszałek Piotr Całbecki. Zapowiedział stworzenie w Kujawsko-Pomorskiem ośrodków promujących dziedzictwo Camino de Santiago, z hostelami dla pielgrzymów, na początek w Toruniu i Szafarni.

– To dla mnie wielka przyjemność odwiedzić ponownie region, który miałem już okazję odwiedzić przed dwoma laty. Przygotowywane w Toruniu obchody święta apostoła Jakuba w ramach Roku Świętego Compostelańskiego są jednymi z najbardziej ambitnych. Przywożę państwu pozdrowienia od króla Hiszpanii, od rządu naszego kraju, a także rządu regionalnego Galicii, reprezentowanego zarówno przez władze publiczne, jak i władze kościelne. Celem mojej wizyty jest też zbliżenie regionów hiszpańskich i polskich, w tym umocnienie relacji już istniejącej z regionem Nawarry. Myślę, że uda nam się zidentyfikować obszary współpracy, które będziemy mogli rozszerzyć na inne regiony – mówił na tym samym briefingu w Urzędzie Marszałkowskim ambasador Sanabria Valderrama.

W sobotę nasz hiszpański gość zwiedził nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach.

Francisco Javier Sanabria Valderrama, z wykształcenia prawnik, jest szefem oficjalnego hiszpańskiego przedstawicielstwa w naszym kraju od 2018 roku. Wcześniej pracował w placówkach dyplomatycznych w Ekwadorze i Republice Czeskiej, a także w stałych przedstawicielstwach przy Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Kujawsko-Pomorskie utrzymuje bliskie relacje hiszpańskim regionem Nawarra, z którym w 2007 roku zawarliśmy umowę o partnerskiej współpracy, obejmującą m.in. wspólne przedsięwzięcia i wymianę doświadczeń w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa, nauki, edukacji i wymiany młodzieży, planowania rozwoju i wsparcia społecznego.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 lipca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2021 r.

Wizyta ambasadora Hiszpanii Francisca Javiera Sanabrii Valderramy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWizyta ambasadora Hiszpanii Francisca Javiera Sanabrii Valderramy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWizyta ambasadora Hiszpanii Francisca Javiera Sanabrii Valderramy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWizyta ambasadora Hiszpanii Francisca Javiera Sanabrii Valderramy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWizyta ambasadora Hiszpanii Francisca Javiera Sanabrii Valderramy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP