Aktualności

Uroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Uroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Święto Jakubowe (zdjęcia)

Toruń ma swoje sanktuarium św. Jakuba Apostoła. W niedzielnych (25 lipca) uroczystościach związanych z jego erygowaniem uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który jest promotorem Camino de Santiago i związanej z tym najstarszym szlakiem pielgrzymkowym tradycji, a także przewodniczącym Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba. Rok 2021 jest w Kościele katolickim Rokiem Świętym Jakubowym. 

Decyzją biskupa ordynariusza toruńskiego Wiesława Śmigla sanktuarium Jakubowym jest od dziś kościół św. Jakuba przy Rynku Nowomiejskim. Uroczystości, połączone z dorocznym odpustem, rozpoczęły się w sobotę nieszporami i wieczorną mszą świętą. Dziś wierni zgromadzili się na uroczystej sumie odpustowej.

– Myślę, że ta dzisiejsza uroczystość to nić, która będzie łączyła Toruń z Santiago de Compostela, przypominała o korzeniach europejskich i więziach przyjaźni między naszymi narodami – stwierdził w swoim wystąpieniu podczas mszy goszczący od piątku w grodzie Kopernika ambasador Hiszpanii Francisco Javier Sanabria Valderrama.

– Nie byłoby tej uroczystości gdyby nie wysiłki księdza profesora Piotra Roszaka i biskupa seniora Andrzeja Suskiego. Myślę, że dziś w jakim sensie realizujemy życzenie Jana Pawła II, patrona naszego województwa, który wzywał Europę do powrotu do chrześcijańskich korzeni i poszukiwania drogi opartej o wartości. Dziękuję księdzu biskupowi za decyzję o erygowaniu sanktuarium – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Po uroczystej eucharystii, której przewodniczył bp Śmigiel, na Rynku Nowomiejskim zgromadzili się torunianie, pielgrzymi i turyści. Otwarcia przygotowanej przez Instytut Turystyki Hiszpanii wystawy fotograficznej poświęconej Camino de Santiago (Droga św. Jakuba, sieć szlaków pielgrzymkowych do katedry w Santiago de Compostela) dokonał  ambasador Sanabria Valderrama. W ceremonii uczestniczyli też gospodarz województwa i prezydent Torunia Michał Zaleski oraz radny województwa Przemysław Przybylski, a także przedstawiciele hierarchii polskiego Kościoła katolickiego i członkowie Bractwa Świętego Jakuba. Spora grupa mieszkańców naszego regionu, którzy przeszli szlak do Santiago de Compostela, zrobiła sobie wspólne zdjęcie, w dłoniach trzymali „kompostelki”, czyli świadectwa odbycia pielgrzymki. Dołączyli do nich ambasador Sanabria Valderrama i marszałek Całbecki. Oprawą wydarzenia był uliczny spektakl „Como Apostolo” gdyńskiego teatru Maximilianus & Maszoperia, nawiązujący do tradycji średniowiecznych widowisk religijnych.

Klamrą zamykającą wydarzenie był koncert „Wieczór w drodze” – zabrzmiały utwory m.in. Bacha, Haendla i Panufnika w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Koncert odbył się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Muzyka i Architektura. Szczegóły na stronie TOS

W sobotę (24 lipca) wystartowała z Brodnicy Jakubowa Sztafeta Rowerowa. 190-kilometrowa trasa prowadzi przez Toruń do Mogilna. Wśród rowerzystów, którzy wyruszyli dziś z Torunia, był radny województwa Jacek Gajewski. Także dzisiaj ruszył z Krakowa Flis św. Jakuba. Przygotowana przez Nadwiślańską Organizację Turystyczną i Pracownię Szlaku św. Jakuba Uniwersytetu Mikołaja Kopernika impreza jest inauguracją Camino de Vistula – pierwszego wodnego szlaku pielgrzymkowego do grobu świętego w Santiago de Compostela. Czoło flisu spodziewane jest 7 sierpnia w Dobrzyniu nad Wisłą i 15 sierpnia w Toruniu, 22 sierpnia osiągnie Gdańsk. (Peregrynująca z nim figura świętego, która z gdańskiego portu popłynie następnie pod żaglami do Hiszpanii, trafi później do usytuowanej na wysokiej skarpie wiślanej kapliczki w Dobrzyniu nad Wisłą).

Święty Jakub z Composteli był, według tradycji, jednym z pierwszych uczniów i apostołem Chrystusa. Jego doczesne szczątki znajdują się w romańskiej katedrze w Composteli w Hiszpanii, która jest celem pielgrzymów z całego chrześcijańskiego świata. Camino de Santiago (Droga św. Jakuba) to sieć europejskich szlaków pielgrzymkowych. Cześć polskiego szlaku (Camino Polaco) przebiega przez nasz region. Siecią, która jest europejskim szlakiem kulturowym, opiekuje się Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba, której jako region jesteśmy członkiem. Przewodniczącym federacji jest aktualnie marszałek Piotr Całbecki.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

21 lipca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 26 lipca 2021 r.

Uroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość erygowania sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Jakubowa Sztafeta Rowerowa startuje z Torunia w kierunku Mogilna, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJakubowa Sztafeta Rowerowa startuje z Torunia w kierunku Mogilna, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJakubowa Sztafeta Rowerowa startuje z Torunia w kierunku Mogilna, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJakubowa Sztafeta Rowerowa startuje z Torunia w kierunku Mogilna, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJakubowa Sztafeta Rowerowa startuje z Torunia w kierunku Mogilna, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJakubowa Sztafeta Rowerowa startuje z Torunia w kierunku Mogilna, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJakubowa Sztafeta Rowerowa startuje z Torunia w kierunku Mogilna, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP