Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W porę wykryć tętniaka

Zapraszamy do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktycznym, którego celem jest wczesne wykrywanie groźnej choroby, jaką jest tętniak aorty brzusznej. Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną z trzech proponowanych placówek w Żninie, Chełmży lub Włocławku.

– Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie dla życia, zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Skuteczna strategia walki z tą chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze w stadium bezobjawowym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Kujawsko-pomorskim programem badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej objęci są palący papierosy mężczyźni między 65. a 74. rokiem życia, zamieszkali na terenie naszego województwa. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.

Realizatorami programu są cztery wybrane w drodze konkursu placówki medyczne zlokalizowane na terenie województwa. Wolne miejsca są jeszcze w trzech (w Przychodni Lekarskiej Rodzina w Koronowie w powiecie bydgoskim wykorzystano wszystkie zaplanowane badania).

Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy:

  • „EPOKA” NZOZ w Żninie,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku,
  • Szpital Powiatowy w Chełmży.

Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których realizację kontynuujemy w tym roku, znajdują się także badania w kierunku wykrywania zakażeń Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) typu B i Cprogram profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, oraz szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów. Zachęcamy także do skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji w ramach programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka płuc.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 sierpnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2020 r.