Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Głosujemy na zdrowy samorząd

Województwo kujawsko-pomorskie po raz kolejny znalazło się wśród trzydziestu samorządów nominowanych w ogólnopolskim konkursie promującym inicjatywy prozdrowotne. Głosowanie w plebiscycie dla czytelników portali RynekZdrowia.pl i PortalSamorzadowy.pl potrwa do piątku (28 maja). Zachęcamy do udziału!

 

Organizatorzy docenili samorząd województwa kujawsko-pomorskiego za realizację programu badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej, w ramach którego w ciągu ostatnich 8 lat przebadano 5 541 osób. Programem zostali objęci palący papierosy mężczyźni między 65. a 74 rokiem życia, których w pierwszym etapie poddano bezinwazyjnemu badaniu USG. Osoby, u których wykryto poszerzenie aorty, byli kierowani na kolejne badania kontrolne lub na wizytę do specjalisty chirurgii naczyniowej celem ustalenia dalszego postępowania medycznego. 

 

Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których realizację kontynuujemy w tym roku, znajdują się także program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego oraz szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym i program profilaktyki upadków dla seniorów. Więcej informacji wkrótce na www.kujawsko-pomorskie.pl.

 

Departament Zdrowia

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

24 maja 2021 r.