Aktualności

Uroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Uroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Ziemia z Raciniewa będzie wmurowana w pomnik poświęcony ofiarom zbrodni pomorskiej

W Raciniewie w powiecie chełmińskim, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyła się w minioną niedzielę (30 września) uroczystość upamiętniająca cywilne ofiary antypolskich czystek, przeprowadzonych przez niemieckich okupantów jesienią 1939. Ziemia ze zbiorowych mogił w raciniewskim lesie, podobnie jak ziemia z pozostałych ponad 400 miejsc kaźni na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, zostanie wmurowana w pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który zostanie odsłonięty w najbliższą sobotę (6 października) w Toruniu. Powstanie księga pamiątkowa z nazwiskami pomordowanych.

– Toruński pomnik będzie symbolicznym miejscem pamięci o wszystkich ofiarach tego bezmiaru zbrodni, co najmniej 30 tysiącach osób bestialsko zamordowanych i pochowanych w zbiorowych grobach. Zawiążemy wspólnotę pamięci, będziemy nieść o nich wszystkich żywą pamięć. Bo ta zbrodnia i jej ofiary nie mogą zostać zapomniane – powiedział marszałek Piotr Całbecki w swoim wystąpieniu podczas ceremonii odsłonięcia tablicy pamiątkowej.

W uroczystości w Raciniewie oprócz gospodarza województwa uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i lokalnych władz samorządowych, a także licznie zgromadzona lokalna społeczność. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. Mszy świętej przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel. – II wojna światowa pokazała jak pragnienie bogactwa, chciwość, nienawiść do drugiego człowieka mogą doprowadzić do zbrodni. (…) Modlimy się o pokój, ale pamiętajmy, że pokój zaczyna się w sercu człowieka. To w sercu dokonuje się sprawa pokoju lub wojny – powiedział w homilii (wypowiedź za KAI).

Jesienią 1939, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę, okupanci przystąpili do ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy. Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list proskrypcyjnych masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie przedwojennego województwa pomorskiego – liczbę ofiar, wśród których były też kobiety i dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. Sprawcami mordów byli miejscowi Niemcy zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen, nadzorowani przez SS. Większość z nich uniknęła odpowiedzialności.

Zobacz też:

Do udziału w sobotniej uroczystości odsłonięcia pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 w szczególny sposób zapraszamy członków rodzin pomordowanych. Będą Państwo mogli dokonać wpisów do księgi pamiątkowej na temat swoich bliskich, zawierających imiona i nazwiska, miejsca śmierci, krótkie wspomnienia, dedykacje, archiwalne zdjęcia. Początek uroczystość o godz. 12 (msza w katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty). Szczegóły

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

1 października 2018 r.

Uroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUroczystości w Raciniewie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP