Aktualności

Grobowce megalityczne w Wietrzychowicach, fot. Mikołaj Kuras
Grobowce megalityczne w Wietrzychowicach, fot. Mikołaj Kuras

„Megality – historia sprzed 5500 lat”

Marszałek Piotr Całbecki zaprasza na prapremierę jednego z najważniejszych filmów historycznych tego roku. „Megality – historia sprzed 5500 lat” Krzysztofa Paluszyńskiego odkrywają przed widzami tajemnice, na miarę Stonehenge, jakie skrywają polskie ziemie. Premiera odbędzie się 4 października o godzinie 19 w kinie Niebieski Kocyk (ACKiS Od Nowa) w Toruniu.

 

Megality to monumentalne budowle z ziemi i kamienia, o długości dochodzącej nawet do 150 metrów. Jednak w przeciwieństwie do kamiennych kręgów z południowej Anglii, które przyciągają turystów z całego świata, w Polsce wie o nich zaledwie garstka naukowców. Ponadgodzinny fabularyzowany dokument Paluszyńskiego odtwarza historię polskich megalitów i przybliża ją odbiorcom, używając do tego technik filmowych zdolnych oddać prawdziwą magię zamierzchłych czasów i tych miejsc.

 

Film składa się z prezentacji do dziś zachowanych artefaktów kultury pucharów lejkowatych (nazwanej tak od kształtu wytwarzanych wówczas naczyń), fabularyzowanych scen ilustrujących życie ludzi tej epoki, wypowiedzi naukowców, wizualizacji w postaci animacji 3D, a także dokumentacji prac archeologicznych. Wszystko to ma na celu zbudowanie obrazu i przybliżenie historii prastarych mieszkańców obszaru dzisiejszej Polski.

 

Dzięki plenerom, scenografii, rekonstruktorom i precyzyjnie zaplanowanym kadrom, widzimy świat, który już dawno przestał istnieć. Jego pozostałości, znane są jednak tylko nielicznym – wąskiej grupie archeologów i naukowców, władzom gmin, mieszkańcom przyległych domostw i wsi, i pasjonatom – których te zamierzchłe czasy niezwykle inspirują. Film sprawia, że ten miniony świat choć na chwilę staje się częścią i elementem naszej rzeczywistości.

 

Osoby zainteresowane uczestnictwem w premierze proszone są o kontakt: a.jasinska@kujawsko-pomorskie.pl, 56 62 18 783. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Współorganizatorem wydarzenia jest kino Niebieski Kocyk.

 

„Megality –historia sprzed 5500 lat”

Scenariusz i Reżyseria – Krzysztof Paluszyński

Zdjęcia – Rafał Jerzak, Krzysztof Paluszyński

Montaż – Mikołaj Drygas

Muzyka – Marcin Sady

 

Departament Promocji

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

1 października 2018 r.