Aktualności

Fot. Filip Kowalkowski
Fot. Filip Kowalkowski

Zielone szkoły i wycieczki do naszych parków krajobrazowych

Samorząd województwa organizuje bezpłatne jednodniowe wycieczki, a także pięciodniowe wyjazdy na „zielone szkoły” do naszych parków krajobrazowych. To oferta dla zorganizowanych grup uczniów szkół podstawowych. Wyjazdy odbędą się w 2019 roku.

 

– To kolejny już cykl atrakcyjnych wyjazdów do naszych parków krajobrazowych, które organizujemy z myślą o edukacji ekologicznej młodzieży oraz promocji najatrakcyjniejszych przyrodniczo miejsc w naszym regionie. Zapraszamy do udziału w jednodniowych wycieczkach lub dłuższych, pięciodniowych wyjazdach, czyli tzw. „zielonych szkołach”.

 

Jednodniowe wycieczki

Krótkie wyjazdy do 8 parków odbędą się w kwietniu i maju. Przeznaczone są dla 40 osobowych grup uczniów i ich opiekunów z klas 1-8. Oferta skierowana jest do placówek edukacyjnych z regionu i gmin sąsiednich województw, które znalazły się w obszarze parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie.

 

Zajęcia poświęcone będą tematyce proekologicznej oraz przybliżą uczniom dziedzictwo przyrodnicze naszego województwa. Zapewniamy transport do parku i z powrotem, a na miejscu profesjonalnych animatorów zajęć, ciepły poczęstunek „kuchni polowej” dla dzieci i opiekunów oraz konkursy z nagrodami.

 

O uczestnictwie w jednodniowej wycieczce decydowało będzie pierwszeństwo zgłoszeń. Zgłoszenia można przesyłać na adres mailowy wycieczka@kujawsko-pomorskie.pl od dnia 1 grudnia 2018 r. na formularzu zgłoszeniowym. Z aktywności tej mogą skorzystać placówki, które nie korzystały z tej formy zajęć w roku 2018.

 

 

„Zielone szkoły”

Pięciodniowe pobyty dzieci i młodzieży szkolnej (wraz z opiekunami) w parkach krajobrazowych naszego regionu zaplanowano w czerwcu i we wrześniu. Zaproszenie kierujemy do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego, oraz gmin z sąsiednich województw, które znalazły się w obszarze parków krajobrazowych oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie.

 

Cel to wypoczynek połączony z intensywną edukacją przyrodniczą. „Zielone szkoły” organizujemy na terenie wyspecjalizowanych ośrodków edukacji ekologicznej. Zapewniamy zakwaterowanie, wyżywienie, transport, pomoce dydaktyczne oraz zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej, a także gry terenowe na terenach parków krajobrazowych. Programy pobytów opracowali „zieloni edukatorzy” we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami działającymi w branży turystycznej.

 

Formularze zgłoszeniowe należy przesyłać na adres zielonaszkola@kujawsko-pomorskie.pl od 1 grudnia. Decyduje kolejność zgłoszeń. Z aktywności tej mogą skorzystać placówki, które nie korzystały z tej formy zajęć w roku 2018.

 

 

Harmonogram wyjazdów:

  • Brodnicki Park Krajobrazowy,  3-7 czerwca 2019 r.,
  • Brodnicki Park Krajobrazowy, 16-20 września 2019 r.,
  • Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, 3-7 czerwca 2019 r.,
  • Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, 10-14 czerwca 2019 r.,
  • Krajeński Park Krajobrazowy, 3-7 czerwca 2019 r.,
  • Nadgoplański Park Tysiąclecia, 10-14 czerwca 2019 r.,
  • Tucholski Park Krajobrazowy, 10-14 czerwca 2019 r.,
  • Tucholski Park Krajobrazowy, 9-13 września 2019 r.,
  • Wdecki Park Krajobrazowy, 10-14 czerwca 2019 r.,
  • Zespół  Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, 16-20 września 2019 r.,

 

 

Projekt „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!” realizowany jest  przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, jak również Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 listopada 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 3 grudnia 2018 r.