Aktualności

Parki krajobrazowe naszego regionu to świetne miejsca na wakacyjne wycieczki. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Parki krajobrazowe naszego regionu to świetne miejsca na wakacyjne wycieczki. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Zielone, aktywne – wakacje w parkach krajobrazowych

Jeziora idealne do uprawiania turystyki wodnej, trasy piesze i rowerowe, ścieżki tematyczne, bogactwo fauny i flory – to tylko niektóre walory, jakimi parki krajobrazowe w Kujawsko-Pomorskiem przyciągają turystów. Są świetnym miejscem zarówno na dłuższy urlop, jak i na krótki, kilkudniowy wyjazd. Część parków krajobrazowych przygotowała na wakacje specjalną ofertę. Zapraszamy do skorzystania z warsztatów, zajęć terenowych i spacerów po ścieżkach edukacyjnych. 

– Parki krajobrazowe to bogactwo naszego regionu, warte poznania zwłaszcza latem, w czasie wakacji. Tworzą je wspaniała przyroda z rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt, liczne rzeki, jeziora i atrakcje turystyczne oraz cenne pamiątki historii. Każdy, kto choć raz odwiedzi te urokliwe miejsca, chętnie do nich wraca – przyznaje marszałek Piotr Całbecki.

W naszym regionie mamy aż dziesięć parków krajobrazowych. To obszary atrakcyjne turystycznie i przyrodniczo. Na ich terenach znajduje się również wiele interesujących materialnych świadectw dziedzictwa kulturowego: dworki, chaty, młyny, pałace, każdy wart odwiedzenia. Zapraszamy do poznawania uroków tych miejsc zwłaszcza w czasie wakacji i do skorzystania ze specjalnej wakacyjnej oferty, przygotowanej przez parki krajobrazowe:

 • Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zaprasza na warsztaty przyrodnicze do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Rudzie. W zajęciach mogą uczestniczyć grupy zorganizowane. W ofercie warsztaty ,,Poszukiwacze skarbów przyrody”; ,,Las i jego mieszkańcy” lub zajęcia dla młodzieży poświęcone odkrywaniu walorów przyrodniczo-kulturowych parku. Można również pobawić się
  w eko-questing – grę terenową z wątkiem edukacyjnych lub pospacerować którąś z pięciu przyrodniczych ścieżek dydaktycznych. Na wakacje park ogłosił konkurs internetowy ,,Zielony detektyw”. Szczegóły tutaj i na stronie parku oraz jego facebookowym profilu.
 • Krajeński Park Krajobrazowy w czasie wakacji zaprasza grupy zorganizowane (po wcześniejszym umówieniu pod numerem 52 389-64-85) na warsztaty: ,,Dobre rady na odpady”; ,,Ślady i tropy zwierząt” i ,,Ptaki wokół nas”. Turyści w parku krajobrazowym mogą korzystać ze ścieżek tematycznych i szlaków turystycznych. Warto również odwiedzić liczne zabytki architektury świeckiej i sakralnej, znajdujące się na terenie parku, np. kościół parafialny i ruiny zamku w Runowie Krajeńskim (powiat sępoleński). W czasie wakacji pracownicy parku zachęcają także do udziału w konkursie fotograficznym ,,Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie”. Więcej tutaj i na stronie internetowej parku oraz na profilu na Facebooku.
 • Nagdoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy zaprasza grupy zorganizowane na zajęcia w Ośrodku Edukacji Ekologicznej ,,Rysiówka” na Półwyspie Potrzymiech oraz na zajęcia i ekspozycję ,,U źródeł polskości” do nowej siedziby przy ulicy Popiela w Kruszwicy. Indywidualni turyści mogą korzystać z licznych ścieżek edukacyjnych i szlaków rowerowych. Więcej tutaj i na stronie parku oraz na jego profilu na Facebooku.
 • Tucholski Park Krajobrazowy w sezonie letnim zaprasza na zajęcia terenowe ,,Drzewo moim przyjacielem” oraz ,,Wycieczka botaniczna” i na prelekcje połączone z zajęciami w terenie. Grupy uczestników mogą liczyć do 30 osób, wymagane wcześniejsze umówienie się pod numerem telefonu 52 334-37-12. Turyści mogą korzystać ze ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych ,,Jelenia Wyspa” i w Nadleśnictwie Woziwoda. Więcej tutaj i na stronie parku oraz na jego profilu facebookowym.
 • Wdecki Park Krajobrazowy w czasie wakacji zaprasza zorganizowane grupy na zajęcia terenowe ,,Drzewa naszych lasów”; ,,Źródła energii drzemiące w przyrodzie” ; ,,Historia i przyroda Zalewu Żurskiego” i ,,Nad Zalewem Żurskim” (te ostatnie połączone z rejsem tramwajem wodnym). Na turystów indywidualnych czekają questingi – edukacyjne gry terenowe w dwóch miejscowościach powiatu świeckiego: Osiu i Tleniu. Watro również przespacerować się ścieżkami tematycznymi – biuro parku oferuje turystom mapy i foldery tematyczne. W planach jest także organizacja
  w sierpniu ,,Wielkiego dnia pszczół” z festynami, grami i zabawami terenowymi na temat owadów zapylających. Na facebookowym profilu parku ogłaszane są konkursy przyrodnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Więcej tutaj i na stronie parku.
 • Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą zaprasza w wakacyjne weekendy (piątek-niedziela) na zwiedzanie zagrody olęderskiej w Chrystkowie (powiat świecki). W soboty można też zwiedzać teren przy Starym Młynie w Grucznie (powiat świecki). W co drugą sobotę wakacji park zaprasza na warsztaty przyrodnicze poświęcone m.in. rybom Dolnej Wisły, pszczelarstwu, pracom gospodarskim na wsi. Turyści mogą również zaplanować wycieczki ścieżkami tematycznymi – jest ich w parku osiem.
  W siedzibie parku w Świeciu można otrzymać mapę. Więcej tutaj, na stronie internetowej parku i na jego profilu na Facebooku.

Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego parki krajobrazowe oprócz aktywnej ochrony przyrody rozbudowują swoją bazę dydaktyczną, z której korzystają młodsi i starsi mieszkańcy regionu, oraz jego goście. W 2020 roku powstał ośrodek edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku. W czerwcu otwarto zabytkowy pałacyk nad Gopłem, będący siedzibą Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Trwają prace w Tleniu, gdzie powstaje Centrum Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego oraz w dworku Ludwika Rydygiera w Dusocinie, lezącego na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe (wchodzącego w Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą).


Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

2 lipca 2021 r.