Aktualności

Pomóż zbudować kolekcję Muzeum Historii Polski

Stołeczne Muzeum Historii Polski rozpoczyna w najbliższy weekend ogólnopolską zbiórkę polskich pamiątek historycznych, które wejdą w skład budowanej obecnie kolekcji placówki. Darczyńcy otrzymają pamiątkowe certyfikaty i zostaną uhonorowani podczas Dnia Darczyńcy w Narodowe Święto Niepodległości. Mieszkańcy naszego regionu mogą liczyć na indywidualny odbiór ofiarowanych przedmiotów.

 

Chodzi o przedmioty o wartości historycznej, przede wszystkim pamiątki związane z drogą do niepodległości, tej odzyskanej w 1918 roku i tej z roku 1989, ale też inne obiekty będące świadectwem polskiej kultury, polskich przemian społecznych i gospodarczych. Chętnie widziane są przedmioty codziennego użytku, fotografie i pocztówki, dokumenty, listy i pamiętniki, prasa, elementami ubioru, umundurowania i wyposażenia wojskowego, zabytkowe urządzenia, wyroby rzemieślnicze, dzieła sztuki. Muzeum zaprasza też do przekazywania do tworzonej kolekcji pamiątek związanych z osobistymi losami darczyńców.

 

Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą muzeum. Wszystkie zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach i przyszłych wystawach czasowych.

 

Akcja nosi tytuł „Małe wielkie historie” i zostanie publicznie zainaugurowana podczas Nocy Muzeów 14 maja w największych miastach Polski. Potencjalni darczyńcy z województwa kujawsko-pomorskiego mogą zaprosić muzealników pod odbiór pamiątkowych przedmiotów do siebie do domu (kontakt: 22 211 90 29, 22 211 90 48; pamiatki@muzhp.pl).

 

 

Patronem honorowym zbiórki jest prezydent Andrzej Duda.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 maja 2016 r.