Aktualności

„Nieskończona historia” w Teatrze Horzycy, fot. Mikołaj Kuras
„Nieskończona historia” w Teatrze Horzycy, fot. Mikołaj Kuras

Kultura na weekend

Wydarzenie przygotowane w myślą o „Nocy muzeów„, koncerty w ramach festiwalu Probaltica i w Filharmonii Pomorskiej, spektakle w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz wystawy w toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka – to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

W weekend odbędą się dwa koncerty kończące festiwal Probaltica. W sobotę (14 maja) Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka zaprezentuje Koncert fortepianowy a-moll Griega oraz „Alborada del Graciosa” i „Bolero” Ravela. W niedzielę (15 maja) w ramach Koncertu Prezydenckiego wystąpi Narodowa Symfoniczna Orkiestra Ukrainy z Kijowa. W programie utwory Szostakowicza, Zygmunta Stojowskiego i Ivana Karabycia. Oba koncerty odbędą się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Więcej.

 

Opowieść o jednym przedpołudniu z życia mieszkańców starej kamienicy, czyli spektakl „Nieskończona historia”  Artura Pałygi w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, na deskach Teatru Horzycy w najbliższy weekend zobaczymy dwukrotnie (13 i 14 maja). Realizacja toruńskiego teatru znalazła się w gronie finalistów, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej. Spośród 101 zgłoszeń do etapu finałowego zakwalifikowało się 12 spektakli. Więcej na stronie teatru.

 

Filharmonia Pomorska zaprasza w piątek (13 maja) na koncert „Ognisty ptak”. Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego zaprezentuje Uwerturą koncertową „Karnawał rzymski” Berlioza, Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę d-moll Poulenca (partie fortepianu wykonają Zbigniew Raubo i Piotr Banasik) oraz na zakończenie muzykę z baletu „Ognisty ptak” Strawińskiego. Więcej.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka przygotowała dwie wystawy, które przez najbliższy miesiąc będzie można oglądać w obu jej siedzibach. Przy Rynku Nowomiejskim od czwartku (12 maja) są prezentowane prace (rysunek, grafika, malarstwo, rzeźba) uczniów Szkoły Sztuk Plastycznych w Sofii oraz Liceum Plastycznego w Łomży. Od poniedziałku (9 maja) w fili galerii przy ulicy Kościuszki można oglądać wystawę „Wklęsłodruki”, na którą składają się prace zrealizowane za pomocą technik druku wklęsłego (akwaforta, akwatinta, suchoryt, odprysk, papieroryt) w wykonaniu dzieci i młodzieży z 10 krajów. Więcej na stronie galerii.

 

Teatr im. Wilama Horzycy, Filharmonia Pomorska oraz Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 maja 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 maja 2016 r.