Aktualności

Wystawa „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” w GiOPTD, fot. Mikołaj Kuras
Wystawa „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” w GiOPTD, fot. Mikołaj Kuras

Zawsze zielono, zawsze niebiesko

Jeszcze do 5 grudnia w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu można oglądać prace plastyczne na pokonkursowej wystawie „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”. Wśród laureatów międzynarodowych zmagań są podopieczni galerii.

 

Jedną z nich jest sześcioletnia Zofia Kwiatkowska, która otrzymała nagrodę w najmłodszej grupie wiekowej – Na konkurs narysowałam pancernika, był to pomysł dyrektora [Dariusza Delika], ale pracę zrobiłam w całości sama. Pancerniki mają twardą skorupę, zupełnie jak ślimaki. Bardzo się cieszę ze wszystkich nagród, które dostałam, najbardziej z klocków lego, ale najfajniejsza jest możliwość malowania na zajęciach w galerii – powiedziała Zosia.

 

Zofia Kwiatkowska. lat 6     Praca Zofii Kwiatkowskiej

 Zofia Kwiatkowska

 

Tematem konkursu była „podróż”, rozumiana zarówno dosłownie, jako pokonywanie przestrzeni, a także metaforycznie, jako przeżywanie nowych przygód, ludzi, miast, krajów, kultur. Do galerii nadesłano prawie 21 tysięcy prac. Podczas wystawy można zobaczyć 1267 rysunków, grafik, prac malarskich, kolaży i fotografii. Autorami są dzieci i młodzież z różnych zakątków świata, między innymi z Brunei, Maroka, Sri Lanki, Korei Południowej, Republiki Południowej Afryki, Filipin. W konkursie przyznano 50 nagród i tyle samo wyróżnień w 5 kategoriach wiekowych.

 

Na wystawie można także obejrzeć prace ośmioletnich Natalii Budzińskiej i Leny Katulskiej. Natalia namalowała kamienicę w Toruniu – To nie jest jakaś kamienica, która stoi na Starówce, ale wymyślona przeze mnie, bo jest taka różnokolorowa – tłumaczy Natalia. Lenie podróż kojarzy się ze statkiem, dlatego na konkurs namalowała okręt płynący na pełnym morzu – Statkiem można popłynąć daleko za morze, chciałabym kiedyś podróżować do innych krajów – opowiada o swojej pracy Lena.

 

Lena Radulska, lat 8     Praca Leny Radulskiej

Lena Radulska 

 

Natalia Budzińska, lat 8          Praca Natalii Budzińskiej

Natalia Budzińska 

 

Wystawa pokonkursowa prezentowana jest w siedzibie galerii przy Rynku Nowomiejskim do 5 grudnia oraz w filii przy ulicy Kościuszki do 1 grudnia.

 

Laureatki konkursu spotykają się wraz z innymi dziećmi podczas cotygodniowych popołudniowych zajęć plastycznych, które są głównym punktem działalności toruńskiej GiOPTD. Najmłodsi otrzymują kreatywne zadania, między innymi namalowanie ptaków z czterech kolorowych farb, czy wyrzeźbienie „stworów-potworów” z gliny, które następnie należy ozdobić piórami, brokatem i słomkami.

 

Więcej informacji na stronie galerii.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

19 listopada 2015 r.

 

Zajęcia plastyczne w GiOPTD, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plZajęcia plastyczne w GiOPTD, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plZajęcia plastyczne w GiOPTD, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plZajęcia plastyczne w GiOPTD, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plZajęcia plastyczne w GiOPTD, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plZajęcia plastyczne w GiOPTD, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plWystawa „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”, GiOPTD, fot. Mikołaj KurasWystawa „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”, GiOPTD, fot. Mikołaj KurasWystawa „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”, GiOPTD, fot. Mikołaj KurasWystawa „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”, GiOPTD, fot. Mikołaj KurasWystawa „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”, GiOPTD, fot. Mikołaj KurasWystawa „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”, GiOPTD, fot. Mikołaj Kuras

Więcej zdjęć w galerii