Aktualności

Bezpłatne badania słuchu przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Bezpłatne badania słuchu przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Zapraszamy na bezpłatne badania słuchu

Mieszkańcy naszego regionu mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach słuchu – pierwsza tura odbyła się niedzielę przed Urzędem Marszałkowskim, kolejna dziś (12 marca).

 

Akcja wiąże się z rozpoczynającym się dziś w Centrum Jordanki Welconomy Forum Toruń, które jest dorocznym międzynarodowym spotkaniu naukowców, polityków i przedstawicieli biznesu, poświęconym aktualnym wyzwaniom w zglobalizowanym świecie. Jednym z jego gości jest światowej sławy polski lekarz otolaryngolog, audiolog i foniatra prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, który bierze udział w otwierającej forum sesji plenarnej. .

 

W niedzielę badania odbywały się w gmachu Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym 2 i w zaparkowanym przed urzędem busie. Oczekującymi na badania zaopiekowali się pracownicy urzędu. Zapewniliśmy miejsca w zaimprowizowanych poczekalniach, szatnię, toalety i gorące napoje (zdjęcia).

 

Dziś mobilne centrum słuchu przyjmie kolejnych pacjentów. Godziny przyjęć: 11-16. A ci z Państwa, którzy mimo wszystko nie zdążą się przebadać, będą mogli się zdiagnozować, także bezpłatnie, we wtorek (13 marca) w Ciechocinku przy ulicy Kościuszki 20, tuż obok nowo otwartego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Słuchu i Mowy Medincus (godz. 10-15).

 

Mobilne centrum słuchu to gabinet lekarski na kółkach. Specjalistyczny samochód wyposażony jest w gabinet otolaryngologiczny i kabinę do przesiewowych badań słuchu. Badania są nieinwazyjne i bezbolesne – trwają zaledwie kilka minut.  Zapraszamy również dzieci od 7. roku życia.

 

Słuch jest podstawą komunikacji we współczesnym społeczeństwie, należy więc go sprawdzać w każdym wieku. Wyniki dotychczas prowadzonych badań wskazują, że 16-19 procent dzieci w Polsce może mieć różnego rodzaju problemy związane ze słuchem, które mogą utrudniać prawidłowy rozwój mowy, a nawet rozwój społeczny. Problemy ze słuchem to również poważny problem u osób starszych. Szacuje się, że blisko trzy czwarte 70-latków cierpi na zaburzenia słuchu. Szacuje się, że liczba osób dorosłych żyjących z jakąś formą ubytku słuchu podwoi się do 2060 roku.

 

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu to wiodący w naszym kraju państwowy instytut badawczy (kategoria A+) oraz wysoko wyspecjalizowany szpital zapewniający kompleksową opiekę osobom z uszkodzeniami narządu słuchu, głosu, mowy, równowagi i oddychania. Jako placówka medyczna reprezentuje ona najwyższy poziom referencyjny. Instytut został powołany w 1996 roku przez Ministra Zdrowia. Światowe Centrum Słuchu jest najważniejszą jednostką instytutu, w której prowadzona jest główna działalność naukowa, dydaktyczna i kliniczna. Znajduje się w Kajetanach pod Warszawą. Instytut posiada również ośrodek filialny w Łebie, przygotowywane do oddania Centrum Rehabilitacji w Ciechocinku oraz ośrodki współpracujące w Krakowie, Radomiu, Katowicach, Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie, Gdańsku i Opolu.

 

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

8 marca 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 marca 2018 r.

 

Bezpłatne badania słuchu przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPBezpłatne badania słuchu przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPBezpłatne badania słuchu przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPBezpłatne badania słuchu przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPBezpłatne badania słuchu przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPBezpłatne badania słuchu przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPBezpłatne badania słuchu przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPBezpłatne badania słuchu przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPBezpłatne badania słuchu przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP