Aktualności

Fot. Daniel Pach dla UMWKP
Fot. Daniel Pach dla UMWKP

Zapraszamy do Kruszwicy na Dzień Krajobrazu

Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zapraszają we czwartek, 20 października do wspólnego świętowania Dnia Krajobrazu. Hasło tegorocznych obchodów to ,,Doświadczam krajobraz w pełni”. Warsztaty, konkursy, spacer krajoznawczy i bezpłatne zwiedzanie Mysiej Wieży to tylko niektóre z atrakcji wydarzenia.

Obchodzony 20 października Międzynarodowy Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony, na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Jego powołanie ma zwrócić naszą uwagę na wartość krajobrazu w codziennym życiu, pobudzić refleksję nad koniecznością odpowiedzialnego planowania przestrzeni i możliwościami odzyskiwania obszarów zmienionych przez działalność człowieka.

Nadgoplański Park Tysiąclecia organizuje obchody Międzynarodowego Dnia Krajobrazu 20 października w swojej siedzibie przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy. Od godziny 10 do 14 pracownicy Parku zapraszają na zajęcia ekologiczne, zwiedzanie ekspozycji przyrodniczo-historycznej, warsztaty plastyczne i konkursy z nagrodami. Przez cały czas trwania wydarzenia będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania Mysiej Wieży. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Krajobraz: Doświadczam w pełni” zorganizowany zostanie spacer krajoznawczy po Kruszwicy i Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia. Początek spaceru o godz. 11.30. Trasa obejmie tereny zurbanizowane, rolnicze, przestrzeń zieleni miejskiej oraz tereny o znaczeniu historycznym i kulturowym.

W tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu włączy się również Komisariat Policji w Kruszwicy. Od godziny 10 do 11.30 w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Krajobrazowego policjanci będą znakować rowery, co pomoże zabezpieczyć je przed kradzieżą.

 

Międzynarodowego Dnia Krajobrazy w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia w Kruszwicy
siedziba NGP, ul. Popiela 3, Kruszwica

20 października (czwartek,), godz. 10-14

 

Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy jest jednym z dziesięciu parów krajobrazowych w województwie, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Nadgoplański Park Tysiąclecia
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

14 października 2022 r.

 

Plakat - Dzień Krajobrazu