Aktualności

Szkoła w Warszewicach, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Szkoła w Warszewicach, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Historyczny budynek podstawówki w Warszewicach odrestaurowany

Będący siedzibą publicznej szkoły podstawowej dawny pałac w Warszewicach w powiecie toruńskim przeszedł gruntowną modernizację dzięki środkom naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. W piątkowym (14 października) uroczystym podsumowaniu inwestycji, połączonym z obchodami Dnia Edukacji Narodowej w gminie Łubianka, uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.      

W sprawie współdziałania na rzecz odrestaurowania i funkcjonalnej przebudowy obiektu marszałek Piotr Całbecki i wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała podpisali wiosną ubiegłego roku list intencyjny. Inwestycja, dzięki której lokalna społeczność szkolna funkcjonuje obecnie w bardzo dobrych warunkach, była możliwa dzięki temu porozumieniu oraz unijnym środkom pomocowym, którymi dysponuje samorząd województwa.

Budynek szkoły w Warszewicach jest związany historycznie z postacią Alfreda Zawiszy Czarnego, uczestnika powstania listopadowego i powstania styczniowego, który nabył majątek Warszewice w 1850 roku, po czym rozbudował tutejszy stary dwór, tworząc zasobną, klasycystyczną dwukondygnacyjną ziemiańską siedzibę. Urządził w niej bibliotekę i muzeum pamiątek rodzinnych. Po wybuchu drugiej wojny światowej wojska niemieckie splądrowały pałac, zniszczyły archiwum i bibliotekę, a cenne eksponaty wywiozły.

Zobacz Pałac w Warszewicach odzyska dawny blask

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

14 października 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 października 2022 r.

Szkoła w Warszewicach, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSzkoła w Warszewicach, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSzkoła w Warszewicach, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSzkoła w Warszewicach, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSzkoła w Warszewicach, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSzkoła w Warszewicach, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSzkoła w Warszewicach, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSzkoła w Warszewicach, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSzkoła w Warszewicach, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSzkoła w Warszewicach, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSzkoła w Warszewicach, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSzkoła w Warszewicach, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSzkoła w Warszewicach, fot. Andrzej Goiński/UMWKP