Aktualności

Fot. Filip Kowalkowski
Fot. Filip Kowalkowski

Ostatni tydzień e-szkoły w tym roku

Co kryje się pod pojęciem kolonializmu? Czy zawsze mówimy tak samo, jak piszemy? Jakie procesy zachodzą w litosferze? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniosą popołudniowe spotkania z Kujawsko-Pomorską Szkołą Internetową. Przedstawiamy plan zajęć w tym tygodniu. Od przyszłego poniedziałku (21 grudnia) rozpocznie się przerwa świąteczna. Do spotkań w e-szkole wrócimy w nowym roku.

 

– Nasza e-Szkoła zyskała dużą popularność. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych komentarzy i podziękowań, e-lekcje okazały się pomocą dla uczniów w przygotowaniach do matury i egzaminu ósmoklasisty. Od nowego roku szkolnego kontynuujemy projekt w trochę zmienionej formule. Wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich zapraszamy na wyrównawcze i dodatkowe popołudniowe lekcje online  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Poniedziałkowe (14 grudnia) spotkanie z naszą e-Szkołą rozpoczęliśmy lekcją języka polskiego, której tematem były motywy rozstania i pożegnania w tekstach kultury. Uczniowie poznali także procesy fonetyczne. W planie lekcja wiedzy o społeczeństwie poświęcona kampanii wyborczej. Miłośnikom historii proponowaliśmy opowieść o ziemiach polskich po powstaniu styczniowym.

 

O zdaniach warunkowych w języku angielskim uczniowie nauczą się jutro (15 grudnia). Zapraszamy także na zajęcia z historii poświęcone kolonializmowi w XIX wieku. Tegorocznych maturzystów zachęcamy do obejrzenia lekcji powtórkowej z matematyki. Uczniowie dowiedzą się, czym są funkcje liniowe i jak rozwiązywać zadania, które mogą pojawić się na egzaminie dojrzałości na poziomie podstawowym. 

 

Środowe popołudnie (16 grudnia) rozpoczniemy lekcją fizyki dla licealistów. Tematem będzie ruch postępowo obrotowy bryły sztywnej. Humanistom polecamy lekcję języka polskiego. Będzie to spotkanie z „Opowieścią wigilijną” Charlesa Dickensa. Tego popołudnia odbędą się również zajęcia dotyczące zdań współrzędnych i podrzędnie złożonych. W planie także zajęcia z geografii, których tematem będą procesy endogeniczne i egzogeniczne w litosferze, oraz lekcja biologii poświęcona chorobom genetycznym chromosomowym. 

 

Podczas czwartkowego (17 grudnia) spotkania ksiądz Dawid Wasilewski mówić będzie o Bożym Narodzeniu. Polecamy także lekcję matematyki, podczas której uczniowie nauczą się rozwiązywać zadania z gwiazdką oraz obliczenia procentowe w zestawach egzaminacyjnych. Tego popołudnia zapraszamy na zajęcia z biologii  poświęcone ekologii i lekcję chemii, która będzie okazją by poznać szereg homologiczny alkanów.

 

Na zakończenie szkolnego tygodnia, w piątek (18 grudnia) proponujemy zajęcia z fizyki (temat: optyka). Zapraszamy też na zajęcia z gramatyki języka angielskiego oraz języka niemieckiego. Uczniowie poznają kulturę i jej przedstawicieli w krajach niemieckiego obszaru językowego.

 

 

Zajęcia można oglądać na czterech kanałach:

 

 

Wszystkie lekcje są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Można do nich powracać także poza godzinami emisji.

 

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa rozpoczęła nadawanie w marcu. Projekt był odpowiedzią marszałka Piotra Całbeckiego na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych. E-lekcje szybko zyskały dużą popularność, zajęcia online obejrzało ponad 2,5 miliona osób. Zainteresowanie, z jakim spotkała się nasza e-Szkoła sprawiło, że postanowiliśmy kontynuować projekt w wakacje. Przez całe lato transmitowaliśmy ciekawe zajęcia o różnorodnej tematyce, rozwijające zainteresowania i poszerzające wiedzę o naszym regionie. Od nowego roku szkolnego zmieniliśmy formułę e-Szkoły. Proponujemy lekcje popołudniowe, do nauki zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy chcą rozwijać zainteresowania, poszerzać wiedzę zdobytą w szkole i dobrze przygotować się do klasówek i egzaminów.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 grudnia 2020 r.