Aktualności

Spotkanie z Ewą Makulą odbyło się w Operze Nova w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Spotkanie z Ewą Makulą odbyło się w Operze Nova w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Medal Unitas Durat i nagroda w 60-lecie pracy twórczej Ewy Makuli

Ewa Makula, wieloletnia flecistka Opery Nova, nauczycielka i wychowawca wielu pokoleń muzyków, założycielka i dyrygent Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBAND została uhonorowana marszałkowskich medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, który wręczony zostanie artystce podczas lutowego koncertu jubileuszowego. A we wtorek (24 listopada), podczas spotkania w Operze Nova w Bydgoszczy, otrzymała podziękowania i nagrodę finansową zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, która jest wyrazem uznania dla sześćdziesięcioletniej pracy twórczej.

 

Muzyka obecna jest w życiu Ewy Makuli już od najmłodszych lat. Edukację artystyczną rozpoczęła w Krakowie, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne. Następnie kontynuowała studia we Wrocławiu. Z wyróżnieniem ukończyła tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną. Będąc dyplomowaną flecistką podjęła pracę we wrocławskiej filharmonii.

 

W 1963 roku przyjechała do Bydgoszczy. Rozpoczęła współpracę z orkiestrą Teatru Muzycznego Opery i Operetki, którą kontynuowała aż do roku 1989, kiedy to przeszła na emeryturę, co nie oznacza, że porzuciła działalność artystyczną. Równocześnie kształciła nowe pokolenia muzyków, udzielając dzieciom i młodzieży lekcji gry na flecie. 

 

W połowie lat 80-tych Ewa Makula podjęła się prowadzenia orkiestry działającej przy Zespole Szkół Budowalnych w Bydgoszczy. Praca, która miała być zajęciem na pół etatu, pochłonęła ją całkowicie. Sukcesy odnoszone przez grupę obudziły w artystce marzenia o założeniu własnej orkiestry. Tak w 1995 roku powstała Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBAND. Czternaście lat później jej siedzibą zostało I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy, w którym Ewa Makula została zatrudniona jako nauczyciel i w którym pracuje do dziś.

 

Pierwsze sukcesy orkiestra zaczęła odnosić w 2001 roku. Występ w Szamocinie na Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Dętych został oceniony najlepiej w każdej kategorii. Grupa regularnie tryumfowała na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Rowach. Wyróżnienia zaowocowały zaproszeniem do występów na wielu scenach w kraju i za granicą. Jednym z ostatnich sukcesów zespołu jest nagroda Grand Prix na XI Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Wąbrzeźnie w 2019 roku.

 

EMBAND chętnie koncertuje w regionie. Swoimi występami od lat uświetnia patriotyczne uroczystości. Orkiestra wystąpiła też podczas mszy papieskiej w 1999 roku w Bydgoszczy.

 

Zespół tworzą artyści amatorzy pochodzący z różnych części naszego regionu. W 30-osobowej orkiestrze grają m.in. poloniści, budowlańcy, farmaceuci, anglistka i geograf. W tym roku muzycy obchodzą 25-lecie istnienia zespołu. Koncert jubileuszowy zaplanowano na luty przyszłego roku. Będzie to również uroczystość, podczas której Ewie Makuli zostanie wręczony złoty medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Grupa nie zaprzestała działalności w czasie epidemii. W okresie wiosennego lockdownu, przebywając w domowym zaciszu, muzycy nagrali utwór „Mister Boogie” (muzyka Walter Schneider, Joe Grain).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

26 listopada 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 listopada 2020 r.

 

Spotkanie z Ewą Makulą odbyło się w Operze Nova w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPSpotkanie z Ewą Makulą odbyło się w Operze Nova w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP