Aktualności

Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis wręczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis wręczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Z podziękowaniami dla dyrektor Ewy Stelmachowskiej

Marszałkowski Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis i srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, odebrała w poniedziałek (27 lipca) Ewa Stelmachowska, ustępująca dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, która po 29 latach kierowania placówką przechodzi na zasłużoną emeryturę. Samorząd województwa reprezentował podczas uroczystości wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Dyrektor Stelmachowska z wykształcenia jest archeologiem. Przed rozpoczęciem pracy w bydgoskiej bibliotece pracowała przez 13 lat w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i przez 3 lata w Dyrekcji Okręgowej Dróg Publicznych w Bydgoszczy. Funkcję dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy pełni nieprzerwanie od 1991 roku i jest najdłużej urzędującym dyrektorem w historii tej instytucji.

 

Bydgoska książnica to najstarsza z obecnie działających bibliotek na terenie naszego województwa. Pod kierownictwem Ewy Stelmachowskiej przestała być tylko wypożyczalnią książek i zaistniała jako miejsce różnorodnych i ciekawych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. W ciągu ostatnich 15 lat w instytucji zainicjowano cykliczne przedsięwzięcia służące edukacji, promocji czytelnictwa i upowszechnianiu kultury. Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki”, podczas którego odbywają się liczne warsztaty literackie, ilustratorskie i teatralne, cieszy się rozpoznawalnością i uznaniem w całej Polsce. Biblioteka organizuje również Narodowe Czytanie, cykl „Poezja/proza. Bydgoskie spotkania z literaturą”, spotkania autorskie, spotkania z literatami z naszego województwa oraz cykliczne zajęcia klubu konwersacyjnego Deutsch mit Spaß. Na strychu biblioteki głównej odbywają się koncerty oraz projekcje ambitnego kina.

 

Pod rządami Ewy Stelmachowskiej placówka dbała o wizerunek i modernizowała swoje filie, dostosowując sieć biblioteczną do potrzeb czytelników, a także do najnowszych trendów i rozwiązań stosowanych w nowoczesnych bibliotekach. Placówki wyposażono w liczne narzędzia służące rozrywce i edukacji. Dzięki wprowadzeniu systemu bibliotecznego Prolib obsługa czytelników jest teraz w pełni zautomatyzowana. Oprócz literatury w tradycyjnym formacie biblioteka oferuje swoim użytkownikom zbiory na nośnikach elektronicznych: muzykę na CD, koncerty i filmy na DVD oraz audiobooki. Czytelnicy mogą wypożyczyć również czytniki e-booków, a także korzystać z elektronicznych książek udostępnionych na platformie IBUK Libra oraz z e-booków na portalu Legimi. Dzięki technologii „Czytaj w chmurze” Legimi oferuje czytelnikom ponad 60 tysięcy tytułów najnowszych pozycji literatury pięknej.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy jest instytucją kultury samorządu województwa. Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla czterech bibliotek. Poza bydgoską placówką są to Książnica Kopernikańska w Toruniu i dwie biblioteki pedagogiczne – w Bydgoszczy i Toruniu – które służą przede wszystkim środowisku nauczycielskiemu.

 

Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

27 lipca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 lipca 2020 r.

 

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPMedal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis wręczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPFot. Filip Kowalkowski dla UMWKPFot. Filip Kowalkowski dla UMWKP