Aktualności

Rekonstrukcja zabudowań gospodarczych dawnego folwarku w Kłóbce (na pierwszym planie spichlerz)
Rekonstrukcja zabudowań gospodarczych dawnego folwarku w Kłóbce (na pierwszym planie spichlerz)

Odbudujemy spichlerz w Kłóbce

Spichlerz dworski to kolejny obiekt na terenie Kujawsko-Pomorskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, któremu przywrócony zostanie pierwotny wygląd. W ramach inwestycji odtworzona zostanie zabytkowa forma budynku, a w jego wnętrzach powstanie muzeum oraz miejsce na warsztaty edukacyjne. Obiektem administruje marszałkowskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W kłóbeckim parku turyści mogą zobaczyć także odbudowany dworek Orpiszewskich, zabytkowy wiatrak i osiemnastowieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna w powiecie lipnowskim.

 

Położone w pobliżu skansenu wiejskiego dwór i otaczający go park były w ruinie kiedy latem 2010 zostały zakupione przez samorząd województwa. Dzięki naszym inwestycjom udało się przywrócić Parkowi Etnograficznemu w Kłóbce jego dawny blask. Obecnie to jedna z pereł na turystycznej mapie Kujaw i Pomorza. Zapraszam wszystkich mieszkańców do odwiedzenia tego unikatowego miejsca – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

 

Spichlerz pochodzi z połowy XIX wieku i jest położony w samym centrum Kłóbki. Był najbardziej okazałym elementem zabudowań dawnego folwarku. Projekt obejmuje odtworzenie zabytkowej formy spichlerza z wysokim dachem naczółkowym oraz adaptację wnętrz do funkcji wystawienniczych i edukacyjnych. Na parterze budynku o powierzchni 250 metrów kwadratowych powstanie wystawa stała, prezentująca życie gospodarcze i społeczne dawnej wsi. Poddasze przystosowane zostanie do prowadzenia zajęć i warsztatów muzealnych.

 

Prace rozpoczęły się od rozbiórki wtórnego piętra budynku. Następnie odtworzony zostanie pierwotny kształt i wygląd obiektu. W przyszłym roku zaplanowano roboty adaptacyjne i wykończeniowe. Zakończenie inwestycji wiosną 2022 roku.

 

Inwestycja będzie kosztowała ponad 3,5 miliona złotych. Blisko 3 miliony złotych stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, a ponad pół miliona złotych to środki pochodzące z budżetu województwa.

 

Dbamy o zabytkowe obiekty

Odbudowa spichlerza dworskiego to nie jedyna inwestycja realizowana na terenie Kujawsko-Pomorskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.

W tym roku minęło pięć lat od udostępnienia zwiedzającym odbudowanego dworu Orpiszewskich. Zabytek związany jest z postacią Marii Orpiszewskiej z domu Wodzińskiej, XIX-wiecznej utalentowanej malarki, narzeczonej Chopina i muzy Słowackiego. Więcej w naszym materiale. Zrekonstruowano starszą parterową część domu i zrewaloryzowano skrzydło pałacowe, odzwierciedlono też pierwotny układ przestrzenno-funkcjonalny rezydencji. Wnętrza odnowiono według wskazań Antoniny Orpiszewskiej – ostatniej przed wojną właścicielki dworu. Przeprowadzono także renowację parku dworskiego: odtworzono układ funkcjonalny i komunikacyjny parku, zadbano o stare drzewa, zrekonstruowano dawny system hydrologiczny oraz kompozycje nowych stref zieleni. Dwór odbudowany został dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na latach 2008-2013 oraz ze środków budżetu województwa. Koszt odrestaurowania to ponad 6 milionów złotych. Rok później zespół dworsko-pałacowy został doceniony w corocznym konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2016”. 

Na liczącym ponad 13 hektarów terenie parku etnograficznego znajduje się także drewniany osiemnastowieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna (powiat lipnowski). Zabytek odtworzono w jego pierwotnym, barokowym kształcie. Posiada dwa ołtarze z Brzeźna i ambonę z kościoła w Ostrowitem,  a także liczne zabytkowe przedmioty sakralne. Przedsięwzięcie możliwe było dzięki środkom z budżetu województwa oraz wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej o otwarciu kościółka tutaj.  

Kłóbka pochwalić się może także dziewiętnastowiecznym, odnowionym wiatrakiem typu „koźlak”, chałupami, stodołami, karczmą, zakładami rzemieślniczymi, remizą oraz szkołą.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 lipca 2020 r.

 

Rekonstrukcja zabudowań gospodarczych dawnego folwarku w Kłóbce (na pierwszym planie spichlerz)Spichlerz dworski w Kłóbce z 2015 roku, fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we WłocławkuSpichlerz dworski w Kłóbce, stan pierwotny z 1939 roku, fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we WłocławkuPrace przy odbudowie spichlerza już ruszyły, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPrace przy odbudowie spichlerza już ruszyły, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPrace przy odbudowie spichlerza już ruszyły, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPrace przy odbudowie spichlerza już ruszyły, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPrace przy odbudowie spichlerza już ruszyły, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP